Aktarılan psikolojik travma ve ego kimlik süreçleri arasındaki ilişkide varoluşsal öfkenin düzenleyici rolü
The moderating role of existential anger in the relationship between transferred psychological trauma and ego identity processes
- Tez No: 1002686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA NAZ DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, aktarılan psikolojik travma ile ego kimlik süreçleri arasındaki ilişkide varoluşsal öfkenin düzenleyici rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, İstanbul'da yaşayan 18-30 yaş arası bireylerden oluşan 400 kişilik bir örneklemden elde edilen veriler, Aktarılan Psikolojik Travma Ölçeği, Ego Kimlik Süreçleri Ölçeği ve Varoluşsal Öfke Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri değerlendirmek için Pearson Korelasyon analizi uygulanmış, düzenleyici değişken etkisini test etmek için Hayes Process Macro 3.5 kullanılmıştır. Ayrıca, demografik değişkenler ile ölçek puanları arasındaki farklılıkları belirlemek için Bağımsız Örneklemler t-testi ve ANOVA analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, aktarılan psikolojik travmanın ego kimlik süreçlerinin bağlanma (içsel yatırım) alt boyutu ile negatif yönde orta düzeyde, keşif alt boyutu ile de pozitif yönde orta düzeyde bir ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir. Varoluşsal öfke, bağlanma (içsel yatırım) alt boyutuyla negatif yönde; keşif alt boyutuyla pozitif yönde orta düzeyde ilişkilidir. Çalışmanın bulguları, aktarılan psikolojik travma ile ego kimlik süreçlerinin bağlanma (içsel yatırım) ve keşif alt boyutları arasında varoluşsal öfkenin düzenleyici rolünü ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, çalışma; klinik uygulamalarda ve kuşaklararası travma çalışmalarında varoluşsal temelli duyguların dikkate alınması gerektiğine işaret etmekte ve ego kimliğin sağlıklı gelişimi için bireylerin kuşaklararası aktarılan travmalarla baş etme kapasitelerinin güçlendirilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the moderating role of existential anger in the relationship between transmitted psychological trauma and ego identity processes. The sample consisted of 400 individuals aged between 18 and 30 who reside in Istanbul. Data were collected using the Transmitted Psychological Trauma Scale, the Ego Identity Processes Scale, and the Existential Anger Scale. Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationships among the variables, and the moderating effect was tested using Hayes' PROCESS Macro version 3.5. In addition, Independent Samples t-tests and ANOVA were performed to determine differences between demographic variables and scale scores. The results indicated that transmitted psychological trauma was moderately and negatively associated with the commitment (in-depth investment) subdimension of ego identity processes, while it was moderately and positively associated with the exploration subdimension. Existential anger showed a moderately negative relationship with the commitment (in-depth investment) subdimension and a moderately positive relationship with the exploration subdimension. Furthermore, the findings revealed that existential anger played a moderating role in the relationship between transmitted psychological trauma and the commitment (in-depth investment) and exploration subdimensions of ego identity processes. In line with these findings, the study highlights the importance of considering existentially oriented emotions in clinical practice and intergenerational trauma research and suggests strengthening individuals' capacities to cope with intergenerationally transmitted trauma in order to support the healthy development of ego identity.