Tracing speculative realism in China Miéville's King Rat and The City & The City
China Miéville'in Kral Fare ve Şehir & Şehirromanlarında spekülatif realizmin izleri
- Tez No: 967269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM MUŞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çağdaş spekülatif kurgu alanında, China Miéville'in romanları sadeleştirilmeye direnen çok katmanlı dünyalar aracılığıyla algı ve gerçekliğe dair geleneksel normlara meydan okumaktadır. Bu tezde Miéville'in iki eseri olan Şehir & Şehir (2009) ve Kral Fare (1998), insan merkezli düşüncenin sınırlarına karşı 21. yüzyılda ortaya çıkan Spekülatif Realizm felsefi çevçevesi ışığında incelenmektedir. Spekülatif Realizm, Miéville'in kurgusunun korelasyoncu varsayımları nasıl parçaladığını ve insan anlayışının ve kontrolünün ötesinde kalan, gerçekliğin geri çekilmiş boyutlarıyla nasıl ilişki kurduğunu analiz etmek için teorik bir mercek sunar. Bu çalışma mekansal bölünme, ontolojik dönüşüm ve ideolojik kontrol temaları üzerinden söz konusu iki romanın algının güvenilirliği ile kimlik ve gerçekliğin temel doğasını sorgulayan yönlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tezin kuramsal çerçevesini büyük ölçüde Quentin Meillassoux'nun korelasyonizm eleştirisi ve Graham Harman'ın Nesne Yönelimli Ontoloji'si oluşturmaktadır; ancak tartışmayı derinleştirmek ve bağlama oturtmak amacıyla, Iain Hamilton Grant ve Ray Brassier'ın felsefi yaklaşımlarından da yararlanılmıştır. Bu yaklaşımlar doğrultusunda çalışma, Miéville'in kurgusunun, insanın gerçekliğe erişiminin sınırlarını nasıl yeniden tasavvur ettiğini ve insan anlayışının ötesinde kalan, bağımsız ve geri çekilmiş olana nasıl dikkat çektiğini ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
In the field of contemporary speculative fiction, China Miéville's novels challenge the conventional norms of perception and reality through layered worlds that resist simplification. Two of Miéville's works, The City & The City (2009) and King Rat (1998) are explored under the light of the philosophical framework of Speculative Realism emerged in 21st century as a response to the limitations of anthropocentric thought. Speculative Realism provides a theoretical lens to analyse how Miéville's fiction dismantles correlationist assumptions and engages with the withdrawn dimensions of reality that escape human understanding and control. This study aims to reveal the interrogative features of the two novels which question the reliability of perception and the constructed nature of identity and reality by examining spatial division, ontological transformation and ideological control. The critique of correlationism by Quentin Meillassoux and Object-Oriented Ontology by Graham Harman are primarily used in this thesis as central theoretical frameworks, while to further contextualize and nuance the discussion, the philosophical insights of Iain Hamilton Grant and Ray Brassier are also included. Through this approach, the study explores how Miéville's fiction reimagines the limits of human access to reality and draws attention to what is withdrawn, independent, and beyond human understanding.