Turistik tanıtma amaçlı uluslararası düzeyde verilen reklamların turistler üzerindeki etkisinin araştırlması
An Investigation of the effect of international advertising deriveded towords inceresing tourism publicty upon the tourists
  1. Tez No: 100270
  2. Yazar: EYLEM AKARSU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHTIŞEN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Turizm, Advertising, Tourism
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, Türkiye'nin turistik tanıtımı için uluslararası düzeyde verilen reklamların turistler üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Dolayısıyla, ilk önce tanıtma ve reklam kavranılan ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Böylece, turistik tanıtmada reklamın önemine ilişkin kuramsal çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Daha sonra, çalışmanın uygulama bölümünde uluslararası düzeyde verilen reklamların turistler üzerindeki etkisini belirleyebilmek amacıyla turistlere anket uygulanmıştır. Reklam verilen tüm ülkeler kapsamında araştırma yapmak çalışmanın süresine sığdınlamayacağı için, örneklem Türkiye'ye en fazla turist gönderen ilk üç ülkeden gelen turistler olarak seçilmiştir. Dolayısıyla, anket Almanya, İngiltere ve Fransa'dan gelen turistlere uygulanmıştır. Bu çalışma ile, Türkiye'nin yurtdışındaki mevcut imajı, turistlerin seyahat karan verme sürecinde reklamlardan ne derecede etkilendikleri ve hangi reklam aracının onlan daha çok etkilediği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonuçlanndan görülebildiği kadanyla, Türkiye'nin olumlu bir imaja sahip olması amacıyla uluslararası düzeyde verilen bu reklamlar, Türkiye'nin yurtdışındaki imajım zedeleyen birçok faktör nedeniyle istenilen düzeyde amacına ulaşamamıştır. Ancak bu reklamlann turistlerin satın alma kararlannda oldukça etkili bir faktör olduğu ve turistlerin özellikle televizyon, dergi ve gazetelerde yer alan reklamlardan etkilendikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY The purpose of the study is to evaluate the effect of advertisement on tourist to make the international promotion of Turkey. Firstly, promotion and advertisement concepts examined deeply. So, the view the importance of advertisement on touristical promotion is tried to create. During the application of study, to evaluate the effect of international promotions on tourists, public survey has done. Because of time of the study is not enough to make study on each country where promotion of Turkey has done, sampling has done on first three country which are sending more tourists to Turkey. So public survey applied on German, English and French tourists. With this study, the international image of Turkey and the effect of advertisement on tourists during the decision of journey and which way of advertisement has more effect are tried to determine. As it is seen from the results of study, advertisement, which are given on international level to have a positive image, are not reach their purpose, because of so many factors, which are giving harm to image of Turkey. However, advertisement are very effective on decision of tourists for trading. Especially, advertisement on television, newspapers and magazines are more effective on tourists.