Farklı yaşam biçimlerini sürdüren yaşlıların kimi özelliklerinin yaşam doyum düzeyine etkisi
Effects of certain characteristics of the elderly living in different life styles on the level of life satisfuction
- Tez No: 100269
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERTAN KAHRAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Sanayileşmenin beraberinde yaşanan tıp dünyasındaki gelişmeler ve ölümcül hastalıklarla mücadelede elde edilen başarılar, bebek ölüm oranlarının düşmesi, ortalama yaşam beklentisinin uzaması ile yaşlı nüfusun toplam nüfusa oranı artmıştır. Bunun yanı sıra toplumsal yapıda da değişiklikler meydana gelmiş, çekirdek aile yapısı oluşmuş, kadın çalışma hayatına atılıp, ekonomik bağımsızlığını kazanmaya başlamıştır. Bu gelişmelerin sonucunda ailedeki yeri değişen yaşlı saygınlığını ve eski otoritesini de kaybetmiştir.Buna paralel olarak da yaşlanma süreci ilgilenilmesi gereken bir alan olarak kendisini hissettirmeye başlamıştır. Toplumsal boyutta yaşanan sorunların yanı sıra ölümle son bulan yaşlanma sürecinde bireysel düzeyde de bedensel, zihinsel, sosyo kültürel, ekonomik ve psikolojik açılardan gerilemeler, bozulmalar ve kayıplar yaşanmaktadır. Yaşlanma sürecinin gelişimi, yaşanan sorunlar, toplumsal ve bireysel düzeyde verilen tepkiler bireyden bireye ve toplumdan topluma değişiklikler göstermektedir. Sonuç olarak bireylerin yaşlanma sürecine aynı şekilde tepki vermediği yani yaşlanmanın göreceli bir olgu olduğu söylenebilir. Yaşlanma süreci beraberinde getirdiği özellikleri ve sorunları nedeniyle zaten başa çıkılması zor bir dönemdir. Toplumun ilgisizliği ve yaşlanma olgusuna karşı olumsuz önyargıları bu tabloyu daha da ağırlaştırmaktadır. Bu bağlamda; yaşlıların yaşamdan doyum sağlamalarının önemi de anlaşılmaktadır.Bu çalışmada farklı yaşam biçimlerini sürdüren yaşlıların kimi özelliklerinin yaşam doyum düzeyine etkileri araştırılmış algılanan yaş, algılanan gelir durumu, algılanan sağlık ve algılanan sorunların yaşam doyum düzeyine etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Developments in medicine world, achievements in combat with mortal diseases, decrease in infant death rate, extension of average life expectation, which are brought along with industrialization, have increased the rate of old population to overall population. Besides, changes have occurred in social structure; core family structure has been formed; women have taken part in bussiness life and have gained their economic independence.The elderly, whose position in the family have changed as a result of such developments, they have lost their prestige and authority.Accordingly, aging process has started to be accentuated as a field that needs to be dwelled upon. Allong with problems experienced in social extent, aging process encompasses, at the invidual level, regressions, depravations and losses in physical, mental, socio- cultural, economic and psychological respects. Development of aging process, problems experienced, reactions at individual and social level change from individual to individual and society to society.As a result it can be stated that individuals do not react the aging process in the same way, and that aging is a relative concept. Aging process is a hard-to- tackle period due to its characteristics and problems it brings along. Negligence by the society and negative prejudices aganist aging concept further aggravate the scene. In this respect, importance of satisfuction of life by the elderly is better conceived. In this study.effects of certain characteristics of the elderly living in different life- styles on life satisfuction level have been surveyed, and it has been concluded that perceived age, perceived level of income, perceived health and perceived problems influence life satisfuction level.