The Idenrification of psycholinguistic difficulties in the teaching of productivite skills through approach in intermediate and uppur-intermediate classes
Orta ve ortaüstü düzeylerde entegre yaklaşım ile üretken dil becerilerinin öğretiminde psikodilbilimsel sorunların belirlenmesi
  1. Tez No: 100271
  2. Yazar: BENGÜ AKSU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARİF SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu tez, konuşma ve yazma becerisinin entegre bir yaklaşımla öğretilmesindeki psikodilbilimsel sorunların belirlenmesi için tasarlanmıştır. Bu tasarıyı oluşturan sebep, öğretim-öğrenim sürecini özellikle konuşma ve yazma becerileri açısından etkileyen psikodilbilimsel sorunların açıklığa kavuşturulmasında^ eksikliktir. Dahası, her ne kadar hem dilbecerileri hemde psikodilbilimsel konularla ilgili ülkemizde ve dünyada birçok çalışma mevcut ise de, dil becerilerinin entegrasyonu nispeten yeni bir konudur. Bu tezde, öncelikle, dil öğretimi ve dil becerileri öğretimi; konuşma ve yazma öğretiminin temel prensipleri ve bu becerilerin entegrasyonu.ve dil öğretiminin dilbilim, eğitsel dilbilim ve psikodilbilim ile olan ilişkileri hakkında genel bilgi sunulmuştur. Daha sonra, psikodilbilimsel sorunlar ve bunların dil öğretimine etkileri belirlenmiştir. Bu sorunlar üç temel başlık altında incelenmiştir: Kişilik etkenleri, Hafıza ve Dil Transferi. Son olarak, entegre edilmiş sınıf içi aktivitelerin konuşma ve yazma derslerindeki psikodilbilimsel sorunların çözümündeki rolü ifade edilmiştir. Ayrıca, dil öğretmenleri ve öğretmen yetiştiriciler için bazı öneriler ve entegre sınıf içi aktiviteler sunulmuştur. Bu çalışma, dil öğretmenlerinin ve öğretmen yetiştiricilerin entegre aktivitelere bakış açılarını ve odaklanmalarını geliştirecek ve onların dil sınıflarında psikodilbilimsel etkenleri daha fazla göz önüne almalarını sağlayacaktır. Önerilmiş olan entegre aktiviteler ve pedagojik yorumlar konuşma ve yazmasınıflarında yararlı olacaklardır. Bu entegre yaklaşımın yardımıyla, öğrencilerin muhtemelen karşılaşabilecekleri psikodilbilimsel sorunlar çözülebilecektir. Böylelikle, öğrencilerin dili daha doğru ve daha iletişimsel olarak kullanmaları sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This thesis is designed to identify the psycholinguistic difficulties in teaching speaking and writing through an integrated approach. The underlying reason is the lack of clarification of the psycholinguistic difficulties affecting the teaching-learning process specifically from the point of teaching speaking and teaching writing. Additionally, although research on both language skills and psycholinguistic assumptions were held by various sources in our country and around the world, the integration of language skills is a relatively new subject. In this thesis, first general information about language teaching and teaching language skills, the principles of teaching speaking and writing and their integration, the relation of language teaching and linguistics, educational linguistics and psycholinguistics has been briefly presented. Then, psycholinguistic difficulties and their effects on language teaching have been identified. These difficulties have been examined under three main headings: Affective Factors, Memory, and Language Transfer. Finally, the role of integrated classroom activities in overcoming the psycholinguistic difficulties in speaking and writing classes has been closely studied. Moreover, some recommendations and sample integrated activities have been suggested for language teachers and teacher trainers. This study will improve the view and focus of language teachers and teacher trainers on integrated activities and they will be more aware of the psycholinguistic aspects in language classrooms. Suggested integrated activities and pedagogical implications will be helpful in speaking and writing classes. With the help of the integrated approach, psycholinguistic problems that students may face will certainly be solved. Thus, students will be encouraged to use the language more appropriately and more communicatively. IBetÜlEMTOltM MERKEZİ