Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı tanıtım politikaları
Promotion policies of the ministry of tourism
- Tez No: 117913
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET“Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı Tanıtım Politikaları”konulu çalışmamda, yoğun rekabetin yaşandığı 2000'li yıllarda uluslararası turizm hareketlerine paralel olarak ülkemiz turizminin, Dünyaya tanıtılmasında Turizm Bakanlığı'nın izlediği tanıtım politikaları değerlendirilmeye alınmıştır. Çalışma, sekiz bölümden oluşmaktadır; turizmin tarihsel gelişimi, turizm tanımları, turizmin sınıflandırılması, tanıtma araçları, turizmde tanıtım faaliyetleriyle ilgili ön hazırlıklar, turistik tanıtmada genel stratejiler, Türkiye'de genel turizm politikaları, turizm pazarlaması stratejileri, kalkınma planlarında turizm ve tanıtma, Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü'nün çalışmaları, Türkiye'de ve Dünyada turizm hareketleri konularını kapsamaktadır. Birinci bölümde, konunun kolay anlaşılabilmesi için temel kavramlar olan tanıtma ve turizmin tanımları ile çeşitleri verilmiş olup, Dünyada turizmin gelişmesini sağlayan faktörler ve tanıtım amaçlı iletişim süreci açıklanmıştır. İkinci bölümde, turizmde tanıtım faaliyetiyle ilgili ön hazırlıklar ve turistik tanıtmada genel stratejiler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, Türkiye'de turizmin tarihsel gelişimi planlı dönem öncesi ve sonrası olarak iki bölümde incelenmiştir. Bu çerçevede, kalkınma planlarında turizm ve tanıtma konularına değinilmiştir. Yıllar itibariyle devletin turizm ve tanıtım politikasını nasıl çizdiği ve kalkınma politikalarının geleceği tahmininde ne kadar başarılı olabildiği; karşılaştırmalı olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, Türkiye'nin genel turizm politikasının amaçları ile tanıtmada etkin kurum ve kuruluşlar anlatılmıştır. Ancak, söz konusu kurum ve kuruluşlar tek tek ele alınmamıştır. Çalışmanın konusu gereği, bu kurumlardan sadece Turizm Bakanlığı, bir sonraki bölümde incelenmiştir. Beşinci bölümde, Turizm Bakanlığı'nın tarihçesi, diğer bir deyişle, Genel Müdürlükten Bakanlığa geçiş dönemi anlatılmıştır. Ayrıca, tanıtma politikalarının iyi anlaşılabilmesi için öncelikle Bakanlığın yapısı vearkasından tanıtma faaliyetlerini yürüten Tanıtma Genel Müdürlüğünün birimleri sırasıyla ele alınmıştır. Reklam, halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetleri bu bölümde anlatılmıştır. Altıncı bölümde, imaj yaratma sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar ile Bakanlığın kullandığı tanıtma araçları anlatılmıştır. İmaj ağırlıklı öneriler içerdiği için Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planına ilişkin Tanıtma özel İhtisas Komisyonu Raporuna diğer kalkınma planlarından ayrı olarak burada değinilmiştir. Yedinci bölümde, turizm pazarlama stratejileri anlatılmış olup, Bakanlığın geçmiş yıllarda ve 2000 yılında farklı pazarlarda kullandığı çeşitli reklam başlıkları ve sloganlarından örnekler verilmiştir. Sekizinci bölümde, basın taraması yapılarak, çeşitli gazetelerde 2000 yılı içinde başarılarıyla adından söz ettiren tanıtım faaliyetleri, yine bu gazetelerde yer aldığı şekliyle verilmiştir. Dünyada turizm konusunda otorite kabul edilen Dünya Turizm örgütü-DTÖ'nün“Tourism Highligts 2000”adlı kitabı Türkçe'ye çevrilerek, Dünyada turizm hareketleri, Türkiye'nin Avrupa ve Dünya turizmi içindeki yeri ile turizmin geleceği gibi konular anlatılmıştır. Sonuç bölümünde ise, Bakanlık tanıtım politikalarının genel bir değerlendirilmesi yapılarak görüş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the study titled“Promotion Policies of the Ministry of Tourism”, I tried to evaluate the promotion policies of the Ministry of Tourism within the framework of global promotion of the tourism sector of Turkey parallel to the international tourism movements in the year 2000 inwhich extensive competition takes place. The study comprises of 8 parts; historical development of tourism, definitions of tourism, classification of tourism, promotional means, preparations of promotion activities in tourism, general strategies in touristic promotion, general tourism policies in Turkey, tourism marketing strategies, tourism and promotion in development plans, studies of General Directorate of the Ministry of Tourism, tourism movements in Turkey and in the world. In the first part, promotion, tourism definitions and its verities have been considered and the process of communication for promotion and the factors in the world tourism development have been defined. In the second part, preparations regarding the activities of promotion of tourism and general strategies in touristic promotion have been emphasized. In the third part, the historical development of tourism in Turkey has been examined in two periods; before planned era and after. Within this framework, tourism and promotion issues in development plans have been implied. In the yearly basis, the state strategies in tourism and promotion and the success of future estimation in development policies have been comparatively evaluated. In the fourth part, the aims of general tourism policy of Turkey and the effective organizations and institutions mentioned. However, those organizations and institutions are not taken into consideration except the Ministry of Tourism since the main subject of the study is focused on the mentioned Ministry. In the fifth part, history of the Ministry of Tourism, in other words, the transition period from General Directorate to the Ministerial level examined. Primarily, the structure of the Ministry and the departments of General Directorate of Promotion which runs the promotion activities, have been considered. Advertisement, public relations and promotion activities are stressed in this part.In the sixth part, the issues in the image making process and the promotional means used by the Ministry are discussed. The report of the Special Expert Commission of Promotion in the 8th of 5 Year Development Plan is strongly mentioned apart from the other development plans as it includes the suggestions about image. In the seventh part, marketing strategies of tourism, various advertisement headings and the slogans of the Ministry in different markets in the previous years and the year 2000 are given as an example. In the eighth part, the successful promotion activities held in the year 2000 are examined within various newspapers. By translating the book named;“Tourism Highlights 2000”published by the World Tourism Organization, the subjects including the world tourism movements, the place of Turkey in Europe and the world tourism as well as the future of tourism are defined. In the final part, the promotion policies of the Ministry are assessed in general whereas suggestions and comments are also submitted.