Kadın yoksulluğuyla mücadelede kamusal bir hizmet olarak okul öncesi eğitim
Preschool education as a public service in fighting women's poverty
- Tez No: 1002711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN AKDURAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Kadın yoksulluğuyla çocuk bakımı arasında önemli bir ilişki vardır. Çocuk bakımının kadına yüklenen sorumluluklardan biri olması ve kamusal olarak sunulan ulaşılabilir okul öncesi eğitim/çocuk bakım hizmetlerinin oldukça sınırlı oluşu gibi nedenlerle kadınlar genellikle isthdam alanının dışında kalırlar. Bu durum kadının özel alanla sınırlanmasına neden olurken aynı zamanda kadın yoksulluğunu derinleştiren bir dinamiğe dönüşür. Bu nedenle yoksullukla mücadele etmek ve kadınların istihdama katılımlarını sağlamak için kamusal, ulaşılabilir okul öncesi eğitim/bakım hizmetlerinin yaygınlaşması önemlidir. Bu perspektifle yapılandırılan tez çalışmasında kamusal bir hizmet olarak sunulan okul öncesi eğitim, kadın yoksulluğuyla mücadele ve kadın istihdamı ilişkisine odaklanarak 3-6 yaş arası çocuklara eğitim hizmeti sunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin“Yuvamız İstanbul Projesi”ele alındı. Gülsuyu mahallesi özelinde gerçekleştirilen bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılarak sekiz kişi ile derinlemesine görüşmeler yapıldı. Araştırma sonucunda kamusal olarak sunulan okul öncesi eğitim hizmetinin kadınların istihdama katılımını artırdığı bununla birlikte kamusal alanla kurulan ilişkinin değiştiği, zaman yoksulluğunun görece azaldığı ve kadınlar açısından güçlendirici bir etki yarattığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a significant relationship between women's poverty and childcare. Women are often excluded from the workforce due to the fact that childcare is one of the responsibilities placed on them, and publicly available preschool education/childcare services are quite limited. This situation leads to women being confined to the private sphere and simultaneously deepens women's poverty. Therefore, expanding public, accessible preschool education/childcare services is crucial to combat poverty and ensure women's participation in the workforce. This thesis, structured with this perspective, focuses on the relationship between preschool education, offered as a public service, combating women's poverty, and women's employment, examining the Istanbul Metropolitan Municipality's“Yuvamız Istanbul Projesi”which provides educational services to children aged 3-6. This study, conducted specifically in the Gulsuyu neighborhood, utilized a qualitative research method and involved in-depth interviews with eight individuals. The research concluded that publicly provided preschool education services increase women's participation in the workforce, change their relationship with the public sphere, relatively reduce time poverty, and have an empowering effect on women.