Altın otu (helichrysum italicum) çeliklerinin köklendirilmesinde farklı ortam ve bitki büyüme düzenleyicilerin etkisi
Effect of different media and plant growth regulators on the rooting of immortelle (helichrysum italicum) cuttings
  1. Tez No: 1002714
  2. Yazar: ALİ BULUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Altın otu (Helichrysum italicum) geçmişten günümüze birçok alanda kullanılan, ticari potansiyeli yüksek, çok yıllık tıbbi ve aromatik bir bitkidir. Bu çalışmada; 2025 yılının Mart ayında anaç bitkilerden alınan altın otu çelikleri kullanılmıştır. Çelikler torf, torf+perlit ve perlit olmak üzere üç farklı köklendirme ortamına dikilmiştir. Her bir ortamda IBA (indol bütirik asit) ve NAA (naftalen astetik asit) hormonlarının 5 farklı dozunun (0, 1000, 2000, 3000 ve 4000 ppm) çeliklere uygulanmıştır. Bu çalışmada bitkinin köklenmesi ve bazı morfolojik karakterler üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla Tesadüf Parsellerinde Bölünen Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre 5 tekrarlı olarak sera şartları altında yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, köklendirme ortamları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar belirlenmiş; köklenme oranı dışında değerlendirilen tüm kök ve sürgün özellikleri bakımından torf ortamı ön plana çıkmıştır. IBA ve NAA hormonlarına ait hormon × doz interaksiyon ortalamalarının; köklenme oranı, kök sayısı, kök uzunluğu, kök yaş ve kuru ağırlığı ile sürgün sayısı, sürgün uzunluğu, sürgün yaş ve kuru ağırlığı üzerinde önemli düzeyde etkili olması, hormonların doza bağlı etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Her iki hormonda da orta düzey hormon dozlarının (1000–2000 ppm) kök ve sürgün gelişimini teşvik ettiği, buna karşılık yüksek dozların (4000 ppm) gelişimi baskıladığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, altın otu çeliklerinin başarılı bir şekilde köklendirilmesinin köklendirme ortamı, hormon tipi ve hormon dozuna bağlı olduğu tespit edilmiştir. Uygulama açısından, altın otu köklendirmesinde hem IBA hem de NAA hormonunun 2000 ppm dozunun kullanılabileceği, daha ekonomik olması nedeniyle torf+perlit ortamının önerilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Immortelle (Helichrysum italicum) is a perennial medicinal and aromatic plant with high commercial potential, utilized in various fields from antiquity to the present. In this study, cuttings obtained from mother plants in March 2025 were utilized. The cuttings were planted in three different rooting media: peat, peat+perlite, and perlite. Five different concentrations (0, 1000, 2000, 3000, and 4000 ppm) of IBA (indole-butyric acid) and NAA (naphthalene acetic acid) hormones were applied to the cuttings. To determine the effects on rooting and specific morphological characteristics, the experiment was conducted under greenhouse conditions with five replications, following a Radomized Complete Desing with Split-Split Plots. According to the results, statistically significant differences were identified among the rooting media; the peat medium stood out in terms of all evaluated root and shoot characteristics, with the exception of the rooting rate. The significant impact of hormone × dose interaction averages of IBA and NAA on rooting rate, root number, root length, root fresh and dry weight, as well as shoot number, shoot length, and shoot fresh and dry weight, demonstrated that the hormones exhibit dose-dependent effects. It was determined that moderate hormone doses (1000–2000 ppm) for both hormones promoted root and shoot development, whereas high doses (4000 ppm) suppressed growth. In conclusion, it was established that the successful rooting of H. italicum cuttings depends on the rooting medium, hormone type, and hormone concentration. From an application perspective, it was concluded that a 2000 ppm dose of either IBA or NAA could be utilized for rooting, and the peat+perlite medium could be recommended due to its higher economic efficiency.