Altın otu (Helichrysum arenarium) ve fesleğen (Ocimum basilicum) bitkilerinin sinek kovucu (repellent) özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the fly repellent charecteristics of Helichrysum arenaium and Ocimum basilicum plants
- Tez No: 485068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJDET ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Böcekleri ve eklembacaklıları kontrol etmek için sentetik kimyasalların kullanımı çevre ve insan sağlığı için bazı ciddi endişelere yol açmaktadır. Bu sentetiklere alternatif olarak çevre dostu ve iyi bir etkinliğe sahip olan doğal ürünler kullanılmaktadır. Bunlar arasında, çeşitli bitkilere ait uçucu yağların kovucu özelliklerini değerlendirmek için çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Uçucu yağlar farklı fonksiyonel grup çeşitliliği olan hidrokarbon karışımlardır ve bunların kovucu aktivitesi monoterpenlerin ve seskiterpenlerin varlığına bağlıdır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bu kimyasallar Sinerjik bir şekilde çalışarak, etkinliklerini artırırlar. Gelecek vadeden uçucu yağların kovucu olarak kullanıldığı bitki aileleri Limonotu türleri, fesleğen türleri ve okaliptüs türleridir. Bu karışımlardaki bireysel bileşikler Yüksek itici etkinlik ile, α -pinen, limonen, sitronellol, sitronelal, kafur ve timol dür. Bu çalışmada, Altın otu (helichrysum arenairum) ve Fesleğen (Ocimum Basilicum) Bitkilerinin sinek kovucu özellikleri karşılaştırılmıştır. Altın Otu ve Fesleğenin uçucu yağlarının sinek kovucu özellikleri mukayese edildiğinde Fesleğenin daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Currently, the use of synthetic chemicals to control insects and arthropods raises several concerns related to environment and human health. An alternative is to use natural products that possess good efficacy and are environmentally friendly. Among these, various researches have been carried out to evaluate the repellent properties of essential oils of various plants. Essential oils are volatile mixtures of hydrocarbons with a diversity of functional groups, and their repellent activity has been linked to the presence of monoterpenes and sesquiterpenes. However, in some cases, these chemicals can work synergistically, improving their effectiveness. In this study, fly repellent properties of the Helichrysum arenairum and Ocimum Basilicum plants were compared. It has been found that Ocimum Basilicum is more effective when the fly repellent properties of essential oils of Helichrysum arenairum and Ocimum Basilicum are compared.