Planning to implement road requirements on the main road in baghdad
Bağdat'taki ana yolda yol gerekliliklerinin uygulanmasına yönelik planlama
  1. Tez No: 1002726
  2. Yazar: SARAH WISAM SAMI AL-BAYATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yol yapım sektörü, hem doğrudan (madencilik, ulaşım ve kaldırımda kullanılan fosil enerjiden) hem de dolaylı olarak (araç emisyonlarından) en fazla sera gazı yayar. Gerçekten de, karayolu taşıtlarının sayısındaki sürekli artış—ve böylece trafik—kirlilik ve gürültü rahatsızlıklarında önemli bir artışa neden olur. Ayrıca, daha ucuz ve daha iyi üretim, inşaat ve tabii ki bakım gibi yol yapım sektörünü büyük zorluklar bekliyor, özellikle hammaddeler kıtlaştıkça ve hava kirliliği ve gürültü bozuklukları ile ilgili çevre yasaları daha sıkı hale geldikçe. Yol inşaat sektörü, diğer sektörler gibi, sürdürülebilirlik zorluğuyla karşı karşıya kalmalıdır. Sürdürülebilirlik, bir kaynağın tükenmeyecek veya kalıcı olarak zarar görmeyecek şekilde kullanılması olarak tanımlanır. 13 Ağustos 2015 Dünya Aşırı Atış Günü idi, bu da insanlığın Dünya bütçesini tüm yıl boyunca harcadığı ve sürdürülebilirliğe ulaşmanın ne kadar zor olduğunu gösterdiği anlamına geliyor. Neden sürdürülebilirliğe ihtiyacımız olduğunu merak edebiliriz. Sebepler açıktır: küresel nüfus artıyor (BM, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun 9,7 milyara ulaşacağını tahmin ediyor) ve ham petrol, agrega gibi doğal kaynaklar, demir çekirdek sınırlıdır. Bu ışıkta, faaliyetin çok fazla enerji ürettiği ve çok fazla fosil kaynağı tükettiği göz önüne alındığında, otoyol yapımında sürdürülebilirliğe ulaşmanın zor olacağı görülüyor. Yol yapım endüstrisi, diğerleri gibi, sürdürülebilirliğe ulaşma çabalarını değerlendiren çeşitli derecelendirme sistemlerine tabidir. Sürdürülebilirlik ilkelerinin genel olarak şehirlerde ve özellikle kuraklıktan muzdarip Bağdat'taki yollarda kötü uygulanması nedeniyle, bitki örtüsü eksikliği, çölleşme, ve normal seviyelerin üzerindeki yüksek sıcaklıklar ve sokaktaki araç sayısındaki artış ve dolayısıyla insan yaşamını tehdit eden kirleticilerin yüzdesindeki artış nedeniyle şiddetli trafik sıkışıklığı ve doğa, bu çalışma, Bağdat'ın bazı ana caddelerinin gerçekliğini, sürdürülebilirlik gereksinimlerini karşılayacak şekilde yeniden tasarlamak için uygun çözümler bulmak için doğrulamayı amaçlamaktadır. Bu araştırmanın amacı, Bağdat'ın ana caddelerinden birinin bir bölümünü, sürdürülebilirlik gereksinimlerini karşılayacak şekilde yeniden tasarlamak için uygun çözümler bulmak için yeniden tasarlamaktır. Bu araştırmanın amacı, yol sürdürülebilirlik standartlarını ve gereksinimlerini karşılamak için Bağdat'ın ana caddelerinden birinin bir bölümünü yeniden tasarlamaktır. Bu, döşeme malzemelerini ve kaldırımları değiştirerek yol sürdürülebilirliği gereksinimlerinin karşılanmasını sağlayan ENVI-met (Sürüm 2023) adlı bir programın kullanılmasıyla gerçekleştirilir, sıcak ve kuru ortamlarda yol altyapısını iyileştirmek için pratik stratejiler olan yansıtıcı yüzeyleri entegre ederek ve bitkiler tarafından gölgeyi stratejik olarak kurarak bitki örtüsünü kullanmanın yanı sıra. Bu çözümler yaya termal konforunu arttırır ve bu tür iklim koşullarıyla bağlantılı çevresel zorlukları hafifletmek için önemli bir adımı temsil eder. Geliştirilmiş tasarım modeli, ortam hava sıcaklığında büyük bir düşüş, karbon emisyonlarında önemli bir azalma, rüzgar hızı azaltma ve atmosferik nemde önemli bir artış da dahil olmak üzere önemli olumlu değişikliklere neden oldu. Bu değişiklikler kentsel ısı adalarını azaltmış, kentsel bölgelerin genel çevre kalitesini iyileştirmiş ve yaya konforunu önemli ölçüde artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The road construction sector emits the most greenhouse gases, both directly (from fossil energy used in mining, transportation, and paving) and indirectly (from vehicle emissions). Indeed, the constant increase in the number of road vehicles—and thus traffic—causes a significant increase in pollution and noise disturbances. Furthermore, huge challenges await the road construction sector, such as cheaper and better production, construction, and, of course, maintenance, especially as raw materials become scarce and environmental laws regarding air pollution and noise disturbances become more stringent. The road construction sector, like the rest of the sectors, must face the challenge of sustainability. Sustainability is defined as the use of a resource in such a way that it is not depleted or permanently damaged. The 13th of August 2015 was Earth Overshoot Day, which means that humanity has already spent the Earth's budget for the entire year, demonstrating how difficult it is to achieve sustainability. One might wonder why we require sustainability. The reasons are obvious: the global population is growing (the UN predicts that by 2050, the world population will reach 9.7 billion), and natural resources such as crude oil, aggregates, and iron core are limited. In this light, achieving sustainability in highway construction will be difficult, given that the activity generates a lot of energy and consumes a lot of fossil resources. The road construction industry, like many others, is subject to various rating systems that assess their efforts to achieve sustainability. Due to the poor application of sustainability principles in cities in general and roads in particular in Baghdad, which suffer from drought, lack of vegetation cover, desertification, high temperatures above normal levels, and severe traffic jams due to an increase in the number of vehicles on the streets and thus an increase in the percentage of pollutants that threaten human life and nature, this study aims to verify the reality of some of Baghdad's main streets and find appropriate solutions to re-design them in a way that meets the sustainability requirements. The goal of this research is to redesign a section of one of Baghdad's main streets to find appropriate solutions to re-design them in a way that meets sustainability requirements. The goal of this research is to redesign a section of one of Baghdad's main streets to meet road sustainability standards and requirements. This is accomplished through the use of a program called ENVI-met (Version 2023), which allows the requirements of road sustainability to be met by modifying the paving materials and sidewalks, as well as using vegetation by integrating reflecting surfaces and strategically installing shade by plants, which are practical strategies for improving road infrastructure in hot and dry environments. These solutions increase pedestrian thermal comfort and represent a substantial step toward easing the environmental challenges connected with such climatic conditions. The improved design model resulted in considerable positive changes, including a major decrease in ambient air temperature, a significant decrease in carbon emissions, wind velocity mitigation, and a significant rise in atmospheric humidity. These modifications have mitigated urban heat islands, improved urban regions' overall environmental quality, and considerably increased pedestrian comfort.