Serebral spontan intraparankimal kanamalarda kan parametreleri ve görüntüleme sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of blood parameters and imaging findings in spontaneous cerebral intraparenchymal hemorrhages
- Tez No: 1002783
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Spontan intraserebral kanama (ICH), yüksek mortalite ve morbidite oranları ile seyreden ciddi bir inme alt tipidir. Bu hastalarda prognozun erken dönemde doğru şekilde öngörülmesi, hasta yönetiminin planlanması ve mortalitenin azaltılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, spontan ICH tanısı alan hastalarda klinik, laboratuvar ve radyolojik parametrelerin yanı sıra ABO kan grubu dağılımının 30 günlük mortalite ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Bu retrospektif çalışmada, 01.01.2020–30.11.2025 tarihleri arasında Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde spontan ICH tanısı ile takip edilen toplam 198 hasta incelenmiştir. Hastalar 30 günlük mortalite durumuna göre yaşayan ve eksitus olanlar şeklinde iki gruba ayrılarak karşılaştırılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, 30 günlük mortalite oranı %38,9 olarak saptanmıştır. Eksitus grubunda yaş ortancasının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiş olup, yaşın mortalite ile pozitif yönde ilişkili olduğu gösterilmiştir (OR=1,030; %95 GA: 1,008–1,054; p=0,008). Klinik değerlendirmede Glasgow Koma Skoru (GKS) değerlerinin eksitus grubunda anlamlı derecede daha düşük, ICH skorlarının ise daha yüksek olduğu saptanmıştır (p<0,001). Laboratuvar parametreleri incelendiğinde, beyaz kan hücresi (WBC), nötrofil ve monosit düzeyleri ile birlikte glukoz, kan üre azotu (BUN), üre, kreatinin, BUN/kreatinin oranı ve laktat düzeylerinin eksitus grubunda anlamlı derecede daha yüksek olduğu bulunmuştur (p<0,05). Radyolojik değerlendirmede hematom uzunluğu, genişliği, kesit sayısı ve hematom volümünün mortalite ile güçlü ve pozitif ilişkili olduğu gösterilmiştir (p<0,001). Ayrıca kan grupları incelendiğinde, özellikle 0 kan grubunun eksitus grubunda daha yüksek oranda bulunduğu ve ABO kan grupları ile mortalite arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır (p=0,025). Sonuç olarak, spontan ICH'de 30 günlük mortalite; hastanın yaşı, nörolojik durumu, hematom özellikleri ve çeşitli laboratuvar parametrelerinin yanı sıra ABO kan grubu gibi bireysel biyolojik faktörlerle de ilişkili bulunmuştur. Bu bulgular, klinik, laboratuvar ve radyolojik verilerin birlikte değerlendirilmesinin erken risk sınıflaması ve hasta yönetimi açısından önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Spontaneous intracerebral hemorrhage (ICH) is a severe subtype of stroke associated with high rates of mortality and morbidity. Early and accurate prediction of prognosis in these patients is of critical importance for guiding patient management and reducing mortality. In this study, the relationship between clinical, laboratory, and radiological parameters, as well as ABO blood group distribution, and 30-day mortality was evaluated in patients diagnosed with spontaneous ICH. In this retrospective study, a total of 198 patients diagnosed with spontaneous ICH and followed between January 1, 2020 and November 30, 2025 at Kırşehir Training and Research Hospital were included. Patients were divided into two groups according to 30-day mortality status as survivors and non-survivors, and comparisons were performed between these groups. According to the findings of the study, the 30-day mortality rate was 38.9%. The median age was significantly higher in the non-survivor group, and age was found to be positively associated with mortality (OR=1.030; 95% CI: 1.008–1.054; p=0.008). In clinical evaluation, Glasgow Coma Scale (GCS) scores were significantly lower, while ICH scores were significantly higher in the non-survivor group (p<0.001). Laboratory analysis showed that white blood cell (WBC), neutrophil and monocyte levels, as well as glucose, blood urea nitrogen (BUN), urea, creatinine, BUN/creatinine ratio, and lactate levels were significantly higher in the non-survivor group (p<0.05). Radiological assessment demonstrated that hematoma length, width, slice number, and hematoma volume were strongly and positively associated with mortality (p<0.001). In addition, analysis of blood groups revealed that blood group O was more prevalent in the non-survivor group, and a statistically significant association was found between ABO blood groups and mortality (p=0.025). In conclusion, 30-day mortality in spontaneous ICH was found to be associated not only with patient age, neurological status, hematoma characteristics, and various laboratory parameters, but also with individual biological factors such as ABO blood group. These findings suggest that combined evaluation of clinical, laboratory, and radiological data is essential for early risk stratification and effective patient management.