Eksperimental global serebral iskemi modelinde deksmedetomidinin kafa içi basınç ve lipid peroksidasyonuna etkileri
  1. Tez No: 192831
  2. Yazar: HANDAN KOZAN BARDAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALPER YOSUNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
7. ÖZETBiz bu deneysel çalışmada serebral iskemi oluşturulan deneklere 80 µg/kg ve 320µg/kg deksmedetomidin uygulayarak, bu ajanın hemodinamik parametrelere, intrakranialbasınca ve doku MDA düzeylerine etkilerini inceleyerek yararlılığını tespit etmeyiamaçladık.Çalışmamızda kiloları 3000-3500 gram arasında değişen 24 adet Yeni Zellanda tipitavşan kullanıldı. Tüm tavşanlara intramüsküler (i.m) 15 mg/kg xylazine HCL (Rompun%2 BAYER) ve 35 mg/kg ketamine HCL (ketalar PARKE-DAVIS, Eczacıbaşı) ileanestezi verildi. Bütün denekler çalışma süresince spontan solunumda muhafaza edildi.Deneklere servikal boyun diseksiyonu yapılarak bilateral karotis arter klemplenerek birsaat boyunca iskemi ve daha sonrasında klempler açılarak bir saat reperfüzyonuygulandı.Her grupta 6 tavşan olacak şekilde rastgele 4 gruba ayrılan deneklerden I. grubaiskemi oluşturulmazken, II. gruba iskemi reperfüzyon uygulanarak tedavi verilmemiş, III.gruba reperfüzyon sırasında 80 µg/kg deksmedetomidin, IV. gruba reperfüzyon sırasında320 µg/kg deksmedetomidin ilk 10 dakika içerisinde ıv olarak uygulandı.Bütün gruplarınsistolik (SAB), diyastolik (DAB), ortalama (OAB) arter basınçları, kalp atım hızları(KAH); ; kraniotomiden önce (bazal), kraniotomiden sonra, iskemi sonrası (60.dk) vereperfüzyon sonrası (120.dk) olarak kaydedildi. İntraparankimal ısı ve intraparankimalbasınç değerleri kraniotomiden sonra, iskemi sonrası (60.dk) ve reperfüzyon sonrası(120.dk) olarak kaydedildi. Reperfüzyon sonrasında deneklerden 1 gram beyin dokusualındı, canlılığını sürdüren denekler ise yüksek doz pentotal ile sakrifiye edildi.SAB, DAB, OAB ve KAH bütün gruplarda kraniotomi sonrası artmış olup iskemisonrasında (60.dk) azalmıştır. Reperfüzyon sonrası (120.dk) değerleri deksmedetomidininsırasıyla 80 ve 320 µg/kg uygulandığı Grup 3 ve Grup 4 de anlamlı olarak azalmıştır(p0.05).Reperfüzyon sonrası dönemde ise sham grubuna (Grup 1) göre intraparankimal basınç diğergruplarda anlamlı olarak daha yüksek tespit edildi (p0.05), bu ikigruba göre kontrol grubunda (Grup 2) intraparankimal basınç daha yüksek saptandı (p0.05).Tüm gruplarda MDA değerleri sham grubu (Grup1) ile karşılaştırıldığında; kontrol(Grup 2) ve düşük doz deksmedetomidin uygulanan grupta (Grup 3) daha yüksek MDAdüzeyleri elde edilirken (p0.05). Fakat yüksek dozdeksmedetomidin uygulanan grubun (Grup 4) MDA düzeyleri kontrol ve düşük dozdeksmedetomidin grubuna göre daha düşük olmasına rağmen bu iki grup (Grup 2 ve 3) ilearalarında istatistiksel açıdan anlamlı fark yoktu.Sonuç olarak çalışmamız; global serebral iskemi olgularında deksmedetomidinkullanıldığında intraparankimal basınç artışını azalttığını ve bunda doz artırımının anlamlı birfark sağlamadığını, ayrıca iskemi reperfüzyon hasarında meydana gelen lipid peroksidasyonson ürünü olan MDA'yı azaltarak serebral korumada etkin olabileceğini göstermiştir.56
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYIn this experimental study, we aimed to evaluate the effects of dexmedetomidinine onintraparanchymal pressure and lipid peroxidation by administering 80 µg/kg and 320 µg/kgdexmedetomidinine to samples that were prepared for cerebral ischemia.In our study; 24 New Zeland type rabbits weighed between 3000-3500 grams wereused. All rabbits were anesthesized by intramuscular (ım) 15 mg/kg xylazine HCL (Rompun%2 BAYER) and 35 mg/kg ketamine HCL (ketalar PARKE-DAVIS, Eczacıbaşı).Allsamples were kept in spontaneus respiration during study period. Cervical neck dissectionwas applied to all samles and cerebral ischemia was created by clomping bilateral carotidarteries for 1 hour and then reperfucion was supplied for 1 hour by disclosure of the clamps.All samples were grouped randomly in 4 groups; supplying 6 rabbits in each group. Inthe first group ischemia was not created, in the 2. group ischemia reperfusion was applied andnot treated, in the 3. group during reperfusion 80 µg/kg dexmedetomidine and the 4. groupduring reperfusion 320 µg/kg dexmedetomidine was administered within first 10 minutesintrovenously.Systolic (SAP), diastolic (DAP), and the mean arterial pressure (MAP), heartrates (HR) of all groups were recorded before craniotomy (bazal); after craniotomy, duringischemia (60.min) and after reperfusion (120.min).