Üniversite öğrencilerinde anksiyete ve menstrual semptomlar arasındaki ilişki ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the relationship between anxiety and menstrual symptoms in university students and affecting factors
  1. Tez No: 1002811
  2. Yazar: YELİZ KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GERÇEK ÖTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma üniversite öğrencilerinde anksiyete ve menstrual semptomlar arasındaki ilişki ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Analitik-kesitsel olarak Aydın Adnan Menderes Üniversitesi merkez kampüsünde yer alan 10 fakültede okuyan 394 kız öğrenci ile 15.10.2024- 15.03.2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Veriler, Tanımlayıcı Bilgi Formu, Menstruasyon Semptom Ölçeği (MSÖ) ve Sürekli Kaygı Ölçeği (SKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda SKÖ toplam ortanca puan 48,0 (32,0 – 69,0) bulunmuştur. Menstruasyon Semptom Ölçeği toplam ortanca puanı 3,18, (1,09 – 4,82), MSÖ alt boyut ortanca puanları ise sırasıyla negatif etkiler/somatik yakınmalar 3,12 (1,15 – 5,0) puan, ağrı belirtileri 4,20 (1,2 – 6,0) puan ve baş etme yöntemleri 2,67 (1,0 – 5,0) puan bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda SKÖ toplam puanı ile MSÖ toplam puanı (r=0,267, p<0,001), MSÖ negatif etkiler/somatik yakınmalar alt boyut puanı (r=0,287, p<0,001) ve MSÖ ağrı belirtileri alt boyut puanı (r=0,193, p<0,001) arasında pozitif yönde zayıf ilişki saptanmıştır. Öğrencilerin sosyodemografik özellikleri (sigara kullanma durumu ve stresli hissetme durumu, düzenli egzersiz yapma durumu) ve menstruasyon özellikleri (menarş yaşı) ile MSÖ puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (p<0,05). Öğrencilerin sosyodemografik özellikleri (stresli hissetme durumu ve düzenli egzersiz yapma durumu) ile SKÖ toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Sonuç: Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, SKÖ puanı arttıkça MSÖ puanın arttığını, menstrual semptomları ve anksiyeteyi etkileyen bazı sosyodemografik (sigara kullanma durumu, stresli hissetme durumu ve düzenli egzersiz yapma durumu) ve menstruasyon özelliklerinin (menarş yaşı) olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was determine the relationship between anxiety and menstrual symptoms and the factors affecting them in university students. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between October 15, 2024, and March 15, 2025, with 394 female students enrolled in 10 faculties at the central campus of Adnan Menderes University in Aydın. Data were collected using the Descriptive Information Form, Menstrual Symptom Scale (MSS), and Trait Anxiety Inventory (STAI). The Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, and Spearman correlation analysis were used to evaluate the data. Results: The study found that the total median score for STAI was 48.0 (32.0–69.0). The total median score for the Menstrual Symptom Scale was 3.18 (1.09–4.82), while the median scores for the MSS subscales were 3.12 (1.15–5.0) for negative effects/somatic complaints, 4.20 (1.2–6.0) for pain symptoms, and 2.67 (1.0–5.0) for coping methods. Based on the findings obtained from the study, the total STAI score and the total MSS score (r=0.267, p<0.001), MSS negative effects/somatic complaints subscale score (r=0.287, p<0.001), and MSS pain symptoms subscale score (r=0.193, p<0.001). A statistically significant relationship was found between students' sociodemographic characteristics (smoking status, feeling stressed, and regular exercise status) and menstruation characteristics (age at menarche) and their MSS scores. A significant relationship was found between students' sociodemographic characteristics (stress levels and regular exercise habits) and their total STAI scores, while no statistically significant relationship was found between menstrual characteristics and STAI scores. Conclusion: The findings of the study indicate that as the STAI score increases, the MSS score also increases, and these certain sociodemographic factors (smoking status, feeling stressed, and regular exercise) and menstrual characteristics (age at menarche) influence menstrual symptoms and anxiety.