Türk kadın boksörlerin Dünya ve Avrupa Şampiyonalarındaki başarıları: Cinsiyet normlarına meydan okumak
The successes of turkish women boxers in World and European Championships: Challenging gender norms
  1. Tez No: 1002865
  2. Yazar: ŞEMSİ YARALI YURTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL ÖZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Türk kadın boksörlerin dünya ve Avrupa Şampiyonalarındaki başarılarının toplumsal cinsiyet normlarını nasıl dönüştürdüğünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Dünya ve Avrupa şampiyonalarında derece elde etmiş 10 Türk kadın boksör ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiş ve sekiz soru yöneltilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz ile değerlendirilmiş ve her sorudan elde edilen cevaplar bütüncül şekilde değerlendirilmiştir. Çalışmada“Kadın boksör olmak Türkiye'de ne anlama geliyor?”sorusuna verilen yanıtlarda“gurur kaynağı olma”,“erkek sporu olarak görülme”,“cesaret ve güç göstergesi”,“kadının narinliğiyle çelişki”ve“sessiz kadınların sesi olma”temaları ön plana çıkmıştır.“Boks yaparken cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldınız mı?”ve“Başarılarınız kadınların spordaki rolüne dair algıları değiştirdi mi?”sorularından“direnç”,“azim”ve“başarıyla kabul görme”temaları elde edilmiştir.“Genç kızlara ne tavsiye edersiniz?”ve“Kadın boksunun geleceği için neler yapılabilir?”sorularına verilen cevaplar“ilham verme”,“özgüven ve dayanıklılık”temalarını ve“Boks kadınlık algınızı nasıl etkiledi?”ve“Kadınların güçlenmesinde boksun rolü nedir?”soruları ise“kadın kimliğinin yeniden tanımlanması”ve“sporda dayanışma”temalarını ortaya çıkarmıştır. Çalışma sonucunda kadın boksörlerin hem toplumsal hem de bireysel düzeyde bir dönüşüm yarattığı belirlenmiştir. Katılımcılar başarılarıyla toplumsal cinsiyet normlarına meydan okuduklarını ve sporu bir güçlenme alanına dönüştürdüklerini belirtmişlerdir. Türk kadın boksörlerinin Dünya ve Avrupa'daki başarıları sporda cinsiyet eşitliğinin ön plana çıkmasına ve kadınların toplumsal temsiline önemli katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine how the success of Turkish female boxers in World and European Championships transformed gender norms. To this end, semi-structured interviews were conducted with 10 Turkish female boxers who had achieved World and European championship rankings, and eight questions were posed. The resulting data were evaluated through thematic analysis, and the responses from each question were evaluated holistically. In the study, the themes of“being a source of pride,”“being seen as a men's sport,”“a display of courage and strength,”“contradiction with women's fragility,”and“being a voice for voiceless women”emerged in the responses to the question,“What does it mean to be a female boxer in Turkey?”The questions,“Have you ever been subjected to gender discrimination while boxing?”and“Have your achievements changed perceptions of the role of women in sports?”yielded the themes of“resilience,”“perseverance,”and“being accepted through success.”The questions,“What advice would you give to young girls?”and“What can be done for the future of women's boxing?”The answers to the questions“How has boxing affected your perception of femininity?”and“What is the role of boxing in women's empowerment?”revealed the themes of“redefining women's identity”and“solidarity in sports.”The study determined that female boxers have created a transformation on both a societal and individual level. Participants stated that their successes challenge gender norms and transform sports into a field of empowerment. The successes of Turkish female boxers in the world and Europe have made significant contributions to the prominence of gender equality in sports and the social representation of women.