Türk milli takımında yer alan boksörlerin boks sporuna başlama nedenleri ve beklentilerinin belirlenmesi
Determination of the reasons and expectations of the boxers in the Turkish national team
- Tez No: 600042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYİT AHMET KETEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmanın amacı, Türk Milli Boks Takımında yer alan uluslararası yarışlara katılan sporcuların boks sporuna başlama nedenleri, boks sporu ile profesyonel olarak uğraşma nedenleri ile boks sporundan beklentileri arasındaki ilişkilerin tespit edilmesidir. Çalışmaya Türk Milli Takımında yer alan uluslararası yarışlara katılan 13-16 yaş aralığında kadın ve erkek olarak rastgele seçilen 104 boksör katılmıştır. Araştırmada katılımcılara uygulanan anket; Sunay ve Saracaloğlu'nun 1997, ayrıca Bayraktar ve Sunay'ın da 2004 yıllarına ait çalışmalarında kullanılmıştır. Anket araştırmanın amacına uygun olarak boks spor dalına uygun olarak revize edilmiş, veri toplama aracı olarak sporculara uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin betimleyici istatistiği için SPSS 23 paket programından faydalanılmıştır. Araştırma sonuçları, betimsel istatistikler şeklinde sunulmuş ve sonrasında bölümlerin ortalama puanları bakımından farklılık yaratıp yaratmadığına ilişkin yorum yapılabilmesi için de“t”testi kullanılmış, Anova testi, gruplar arasındaki farkı tespit etmek için Tukey testi ve ölçekteki parametreler arasında ilişkiyi tespit etmek için korelasyon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the expectations and reasons for starting the boxing sport of athletes participating in international competitions in the Turkish national boxing team, the reasons for dealing with boxing sport as a professional and the relations between the expectations of boxing sport. The study included 104 randomly selected men and women in the age range of 13-16 who participated in international races in the Turkish national team. The survey was conducted by Sunay and Saracaloğlu in 1997 and Bayraktar and Sunay in 2004. The questionnaire was revised according to the purpose of the research and it was applied to athletes as a data collection tool. For descriptive statistics of the data obtained from the study, SPSS 23 package program was used. The results of the study were presented as descriptive statistics, and then the“T”test was used to interpret whether the sections were different in terms of mean scores, and the Anova test was applied to determine the difference between the groups and the Tukey Test and the correlation test was applied to determine the relationship between the parameters on the scale.