Çocuk gelişimi lisans öğrencilerinin öğrenme motivasyonu ile gelecek kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between learning motivation and future anxiety among undergraduate child development students
- Tez No: 1002869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜLALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, İstanbul ilinde devlet ve vakıf üniversitelerinin Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde öğrenim gören Çocuk Gelişimi lisans öğrencilerinin öğrenme motivasyonu ile gelecek kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul'daki ilgili üniversitelerde öğrenim gören ve basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 158 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Yükseköğretimde Öğrenme Motivasyonu Ölçeği (YÖMÖ-Ü) ve Üniversite Öğrencilerinde Gelecek Kaygısı Ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Veri analizinde öncelikle güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiş; betimsel istatistikler ile normallik varsayımı incelenmiştir. Normallik koşulunun sağlanmasının ardından değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile test edilmiş; grup karşılaştırmaları bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak yapılmıştır. Bulgular, katılımcıların gelecek kaygısı düzeylerinin orta düzeyde, öğrenme motivasyonlarının ise yüksek düzeyde olduğunu göstermiştir. Gelecek kaygısı ile öğrenme motivasyonu arasında genel düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmamış; bununla birlikte alt boyutlar düzeyinde gelecek kaygısı arttıkça öğrenme hedeflerinin azaldığı ve performanstan kaçınma eğiliminin yükseldiği belirlenmiştir. Ayrıca mezuniyet sonrası planlara göre gelecek kaygısının anlamlı biçimde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, öğrenme motivasyonu ve gelecek kaygısının çok boyutlu bir yapı sergilediğine işaret etmekte olup, öğrencilere yönelik destekleyici uygulamaların geliştirilmesi açısından önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the relationship between learning motivation and future anxiety among undergraduate students enrolled in the Department of Child Development within the Faculty of Health Sciences at state and foundation universities in Istanbul. The research was designed using a quantitative correlational survey model. Data were collected from 158 participants selected through simple random sampling. The instruments used in the study included a Personal Information Form, the Higher Education Learning Motivation Scale , and the Future Anxiety Scale for University Students. Prior to hypothesis testing, reliability analyses were conducted, and descriptive statistics as well as normality assumptions were examined. Following confirmation of normal distribution, the relationship between learning motivation and future anxiety was analyzed using correlation analysis, while group comparisons were performed through independent samples t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA). The findings indicated that participants' future anxiety levels were moderate, whereas their learning motivation levels were high. No significant relationship was found between overall future anxiety and overall learning motivation. However, analyses at the sub-dimension level revealed that increased future anxiety was associated with lower learning goal orientation and higher performance-avoidance tendencies. Additionally, future anxiety levels were found to significantly differ according to participants' post-graduation plans. Overall, the results suggest that learning motivation and future anxiety represent multidimensional constructs and highlight the importance of developing supportive interventions and institutional strategies to strengthen students' academic motivation and psychological well-being.