Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde servikal lenfadenopati olan çocuk olguların verilerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of data from pediatric cases with cervical lymphadenopathy at Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital
  1. Tez No: 1002885
  2. Yazar: SÜLEYMAN EMRE TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NARİN AKICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Servikal lenfadenopati çocukluk çağında sık karşılaşılan bir klinik bulgudur. Bu çalışmada, servikal lenfadenopati nedeniyle başvuran pediatrik hastalarda klinik bulgular, laboratuvar parametreleri, viral belirteçler ve ultrasonografik lenf nodu özelliklerinin değerlendirilmesi; bu parametrelerin benign–malign ayrımındaki prediktif değerinin ve izlem sürecindeki lenf nodu seyrinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, tek merkezli ve tanımlayıcı çalışmada, 01.01.2022–01.01.2025 tarihleri arasında servikal lenfadenopati nedeniyle çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniği ve polikliniğine başvuran, 1 ay–18 yaş aralığında, servikal bölgede en az 1 cm çapında lenf nodu saptanan ve altta yatan kronik veya predispozan hastalığı bulunmayan 582 hasta değerlendirildi. Hastaların dosyalarından demografik veriler, klinik semptomlar, laboratuvar bulguları, viral serolojik test sonuçları ve ultrasonografik lenf nodu özellikleri kaydedildi. Lenf nodu boyutları izlem sürecinde yapılan kontrol ultrasonografileri ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 8,4±4,2 yıl olup, olguların %68,0'i erkekti. Başvuru sırasında ateş %38,3, gece terlemesi %19,4 ve kilo kaybı %8,3 oranında saptanırken, hepatosplenomegali 26 olguda izlendi. Ultrasonografide lenf nodlarının %87'sinde santral hilus mevcuttu, %89'u eliptik şekilli olup başlangıç boyutu en sık 20–30 mm aralığındaydı (%48,6). ESR (p=0,002) ve LDH (p=0,001) düzeyleri lenf nodu boyutu ile ilişkili bulunurken, ürik asit düzeyi ile ilişki saptanmadı (p=0,641). EBV VCA IgM pozitifliği %13,1 olup bu olgularda lenf nodu boyutları daha büyüktü (p=0,011). Gece terlemesi, kilo kaybı, hepatosplenomegali ile ESR, LDH ve ürik asit düzeyleri; santral hilus kaybı, uzun/kısa aks oranının 2'nin altında olması ve lenf nodu regresyonu ile anlamlı ilişki göstermedi. Dördüncü–altıncı hafta kontrol ultrasonografilerinde olguların %31,3'ünde, sekizinci–on ikinci hafta kontrollerinde ise %71,5'inde lenf nodu boyutlarında küçülme izlendi. Sonuç: Bu çalışmada, başlangıçtaki klinik bulgular ve laboratuvar parametrelerinin lenf nodu regresyonunu öngörmede sınırlı değere sahip olduğu gösterilmiştir. EBV enfeksiyonunda lenf nodu boyutunun belirgin artışı sık görülmekle birlikte, eşlik eden santral hilus kaybı ve düşük uzun/kısa aks oranının maligniteyi yansıtmadığı saptanmıştır. Ayrıca lenf nodu regresyonunun sekiz–on iki haftalık izlemde dahi sınırlı olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Cervical lymphadenopathy is a common clinical finding in childhood. This study aimed to evaluate clinical findings, laboratory parameters, viral markers, and ultrasonographic lymph node characteristics in pediatric patients presenting with cervical lymphadenopathy, and to investigate the predictive value of these parameters in benign–malignant differentiation as well as the course of lymph nodes during follow-up. Materials and Methods: In this retrospective, single-center, observational study, 582 patients aged between 1 month and 18 years who presented to the pediatric outpatient clinic and ward with cervical lymphadenopathy between January 1, 2022 and January 1, 2025 were evaluated. Patients with at least one cervical lymph node measuring ≥1 cm in diameter and without underlying chronic or predisposing diseases were included. Demographic data, clinical symptoms, laboratory findings, viral serological test results, and ultrasonographic lymph node characteristics were obtained from medical records. Lymph node sizes were assessed using follow-up ultrasonographic examinations during the observation period. Results: The mean age of the patients was 8.4 ± 4.2 years, and 68.0% were male. At presentation, fever was observed in 38.3% of cases, night sweats in 19.4%, and weight loss in 8.3%, while hepatosplenomegaly was detected in 26 patients. On ultrasonographic evaluation, a central hilum was present in 87% of lymph nodes, 89% were elliptically shaped, and the most common initial size ranged between 20–30 mm (48.6%). Erythrocyte sedimentation rate (p = 0.002) and lactate dehydrogenase levels (p = 0.001) were significantly associated with lymph node size, whereas no association was found with uric acid levels (p = 0.641). EBV VCA IgM positivity was detected in 13.1% of patients and was associated with larger lymph node size (p = 0.011). No significant associations were found between night sweats, weight loss, hepatosplenomegaly, or laboratory parameters (ESR, LDH, uric acid) and loss of central hilum, a long-to-short axis ratio below 2, or lymph node regression. On follow-up ultrasonography, lymph node size reduction was observed in 31,3% of patients at ix 4–6 weeks and in 71,5% at 8–12 weeks. Conclusion: In this study, initial clinical findings and laboratory parameters were shown to have limited value in predicting lymph node regression. A marked increase in lymph node size is frequently observed in EBV infection; however, the accompanying loss of central hilum and a low long-to-short axis ratio were not indicative of malignancy. In addition, lymph node regression was found to remain limited even during an eight–to–twelve-week follow-up period.