Soygeçmiş ve özgeçmiş faktörlerinin çocuk yoğun bakımda klinik sonlanımlarla ilişkisi: Retrospektif bir analiz
The relationship between genetic and personal history factors and clinical outcomes in pediatric intensive care: A retrospective analysis
  1. Tez No: 1002891
  2. Yazar: SERAY GÖZÜDELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş- Amaç: Bu çalışmada, çocuk yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastalarda soygeçmiş ve özgeçmiş özelliklerinin klinik sonlanımlar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu kapsamda, bireysel ve ailesel risk faktörlerinin mortalite ve morbidite ile ilişkisi, uygulanan yoğun bakım tedavileri ve klinik seyir ile retrospektif olarak incelendi. Gereç ve yöntem: Çocuk yoğun bakım ünitemizde 01 Eylül 2024 – 01 Şubat 2025 tarihleri arasında takip edilen toplam 91 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, soygeçmiş (akraba evliliği, aile öyküsü), özgeçmiş (kronik hastalık, prematürite, gelişimsel özellikler), laboratuvar parametreleri (hemoglobin, nötrofil, ferritin vb.), yoğun bakım süreci, uygulanan tedaviler (mekanik ventilasyon, inotrop desteği, CRRT, terapötik plazma değişimi), yatış süreleri ve klinik sonlanımları kaydedildi. Hastalar ayrıca hastalık şiddetini değerlendirmek amacıyla PRISM ve VIS skorları ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 91 hastanın verileri değerlendirildi. Demografik özellikler ile mortalite arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Buna karşın invaziv mekanik ventilasyon, inotrop desteği, CRRT ve terapötik plazma değişimi gereksinimi olan hastalarda mortalite oranlarının anlamlı olarak daha yüksek olduğu belirlendi. Yüksek PRISM ve VIS skorları mortalite ile anlamlı derecede ilişkili bulundu. Ferritin düzeylerinin yüksek olması mortalite ile ilişkili saptandı. Akraba evliliği bulunan hastalarda mortalitenin daha yüksek olduğu gözlendi. Ayrıca bu hasta grubunda nötrofil sayısı ve hemoglobin düzeylerinin anlamlı derecede düşük olduğu belirlendi. Sonuç: Çalışmamızda pediatrik yoğun bakım hastalarında mortalitenin; demografik özelliklerden ziyade hastalık şiddeti, organ disfonksiyonu, inflamatuvar yanıt ve ileri destek tedavileri ile ilişkili olduğu gösterildi. Soygeçmiş özelliklerinden özellikle akraba evliliğinin hem mortalite hem de hematolojik parametreler üzerinde etkili olabileceği saptandı. Pediatrik yoğun bakım hastalarının değerlendirilmesinde klinik, laboratuvar ve ailesel faktörlerin birlikte ele alınması, erken risk belirlenmesi ve prognozun öngörülmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the impact of family history and medical history characteristics on clinical outcomes in patients treated in a pediatric intensive care unit. In this context, the association between individual and familial risk factors and mortality and morbidity, as well as the intensive care treatments administered and clinical course, was retrospectively examined. Methods: The medical records of a total of 91 patients followed in our pediatric intensive care unit between September 1, 2024, and February 1, 2025, were reviewed retrospectively. The patients' demographic characteristics, family history (consanguineous marriage, family history), medical history (chronic disease, prematurity, developmental characteristics), laboratory parameters (hemoglobin, neutrophils, ferritin, etc.), intensive care process, treatments administered (mechanical ventilation, inotropic support, CRRT, therapeutic plasma exchange), length of hospital stay, and clinical outcomes were recorded. Patients were also analyzed using PRISM and VIS scores to assess disease severity. Results: Data from the 91 patients included in the study were evaluated. No significant association was found between demographic characteristics and mortality. However, it was determined that mortality rates were significantly higher in patients requiring invasive mechanical ventilation, inotropic support, CRRT, and therapeutic plasma exchange. High PRISM and VIS scores were found to be significantly associated with mortality. Elevated ferritin levels were found to be associated with mortality. Higher mortality was observed in patients with consanguineous marriages. Additionally, it was determined that neutrophil counts and hemoglobin levels were significantly lower in this patient group. Conclusion: Our study demonstrated that mortality in pediatric intensive care patients is associated with disease severity, organ dysfunction, the inflammatory response, and advanced supportive therapies rather than demographic characteristics. It was determined that certain family history characteristics, particularly consanguineous marriage, may influence both mortality and hematological parameters. In the evaluation of pediatric intensive care patients, the combined consideration of clinical, laboratory, and familial factors is important for early risk identification and prognosis prediction.