Ürün mevcut olmama durumunda mağaza içi ''merchandising'' ve mağaza çekicilik değişkenlerinin tüketici kararlarına etkisi
In Store merchandising and store attractiveness affecting consumer decisions in the case of stock-out
- Tez No: 100290
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ŞİŞİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Bu çalışma, belirli ürün ya da markaların perakende mağazalarında sürekli ya da geçici olarak bulunmamaları durumunda, perakende mağaza içi merchandising faaliyetlerinin mağaza bağımlısı tüketicilerin marka ikame kararlarını nasıl etkilediğini incelerken, perakende mağaza çekicilik değişkenlerinin ise marka bağımlısı tüketicilerin mağaza ikame karalarını nasıl etkilediğini tüketici beklentileri doğrultusunda irdelemektir. Ürün dağıtımı, ürün mevcudiyeti ve perakende mağaza içi merchandising değişkenlerinin önemi, itme ve çekme stratejileri çerçevesinde tartışıldı. Mağaza içi merchandising değişkenleri mağaza içi ürün fiyatlaması, ürün sunumu ve sergilenmesi ve mağaza içi reklam olarak belirlenirken, perakende mağaza çekicilik değişkenleri ürün bileşim zenginliği, mağaza erişim kolaylığı ve perakende mağaza imajı olarak değerlendirildiler. Coca-Cola tüketicileri ile farklı özelliklerdeki perakende mağazalarında yapılan görüşmelerde tüketici tepkilerinin ve tutumların nasıl şekillendiğini belirlemek üzere hazırlanan anket formunda anlamlı sonuçlara ulaşıldı. Mağaza içi merchandising ve perakende mağaza çekicilik değişkenlerinin algılanmasında bir farklılıkların oluşup oluşmadığı Faktör Analizi ile test edildi. Mağaza bağımlısı tüketicilerin marka ikame kararlarının hangi mağaza içi merchandising değişkenlerinden etkilendiğini ve marka bağımlısı tüketicilerin hangi mağaza çekicilik değişkenlerinden etkilendiğini bulabilmek için Sıralı Logit Modelleri kullanıldı. Elde edilen sonuçlar ışığında, ürün bileşiminde bulunan ikamelerin fıyatlamasının her üç mağaza türünde de önemli bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Ürün fiyatlaması ile birlikte mağaza içi reklamın büyük ölçekli mğazalarda tüketici ikame kararlarını etkilediği bulunmuştur. Marka bağımlısı tüketicilerin mağaza ikame kararlarında ürün bileşim zenginliğinin her üç mağaza türü içinde etkili olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study explores the influence of in-store merchandising activities on store loyal consumers' brand switching decisions, while store attractiveness effects brand loyal consumers' store switching decision in case of out-of-stock situation. Product availability, product distribution and in-store merchandising variables were discussed in detail in the context of push and pull strategy interactions. The in-store merchandising variables were then classified as in-store pricing, display-shelfing and in-store advertisement, whereas store attractiveness variables were considered as assortment richness, accessibility and store image. The questionnaire was prepared with satisfactory reliability scores for Coca- Cola users in three different retail stores, in order to investigate the consumers' attitudes and reactions towards missing Coca-Cola. Factor analysis was used to test whether in-store merchandising and store attractiveness questions could be perceived in the same group. The Ordered Logit model was used to test the influence of the in- store merchandising and store attractiveness variables on brand loyal and store loyal consumers' switching decisions. The results showed that in-store pricing generally influences the store loyal consumers' brand switching decisions in three stores, in addition to the relatively abundant in-store advertisement by the biggest store. Also, assortment richness might be indicated as an important factor that influences brand loyal consumers' store switching decisions in different retail stores at the out-of- stock situation.