The Theme of coincidence in Paul Auster's the music of chance, Leviathan, Moon Place and Mr. Vertigo
Paul Auster'in Şans Müziği, Leviathan, Ay Sarayı ve yükseklik korkusu adlı romanlarıbda raslantı teması
- Tez No: 100291
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİLGE MUTLUAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Amerikan çağdaş yazarlarından Paul Auster, eserlerinde yalnızlık, kaybolan ve bulunan kişilikler ve açlık temalarını sıklıkla kullanmaktadır. Auster bu temaları şans unsurunun ön planda olduğu bir olay örgüsü içinde inceler. Beklenmedik olayların insan hayatında önemli bir yer tuttuğuna inanmaktadır. Bu olaylar çoğu zaman özgürlük kavramının sorgulanmasına neden olmakta ve kişilerin deneyimlerine keskin ve farklı bir yön vermektedir. Roman kahramanları karşılaştıkları beklenmedik olaylar karşısında ölüm ve yaşam arasında seçim yapmak zorunda bile kalmaktadırlar. Şans Müziği'nde baş kahraman Nashe'ın hayatındaki en önemli rastlantı, amaçsız ve mutlu bir şekilde arabasıyla gezerken kumarbaz Pozzi ile tanışmasıdır. Nashe'nin parası tükenmeye başlamıştır ve bu nedenle Pozzi ile bir anlaşma yapar ve milyoner Flower ve Stone'a karşı bir poker oyunu oynamaya karar verirler. Oyunu kaybederler ve borçlarını devasa bir duvar örerek ödemek zorunda kalırlar. Bu işin ve ortamın baskıcı ve bunalıma sürükleyici özelliği Nashe'in özgürlük ve şans kavramları üzerinde düşünmesine yol açar. Sonuç olarak, başına gelenler onu kaçınılmaz bir sona sürükler. Leviathan da benzer bir şekilde yazar olan Benjamin Sachs'in başından geçen rastlantıların trajik sonuçlan ile ilgilidir. Sachs birbirini takip eden bir dizi rastlantısal olay sonucunda çekici bir kadın olan Maria Turner ile tanışır. Maria ile daha yakın olmaya çalıştığı bir sırada yangın merdiveninden düşer ve bu kaza onun mecazi düşüşünün de başlangıcı niteliğindedir. Rastlantılar birbirini takip eder ve Sachs'in istemeden bir adam öldürmesine bile neden olur. Bu nedenle Sachs kaybolan kimliğinin yerini doldurmaya çalışır ve Amerikan özgürlük heykeli kopyalarını bombalayan siyasi bir eylemci olur. Sonuçta bir bomba hazırlamaya çalışırken hayatını kaybeder. Auster'ın romanları her zaman karamsar sonuçlanmaz. Ay Sarayı, hayatındaki bir dizi rastlantılara rağmen sonuçta yeni bir başlangıç yapabilen Marco Stanley Fogg'un maceralarını anlatır. Bir öksüz olan Marco parasızlıkin nedeniyle Central Park'ta yaşamak zorunda kalır. Şans eseri arkadaşları onu kurtarırlar. Bir dizi rastlantısal olaydan sonra Marco büyükbabasını ve öz babasını bulur ve kişiliğini yeniden kazanır. Benzer bir şekilde, Yükseklik Korkusu da Walt Clairebone Rawley adlı öksüz bir çocuğun yaşam mücadelesini anlatır. Bu roman uçma ve nesnelerin olağanüstü güçler taşıması gibi fantastik öğeler de taşır. Kendisini şans eseri bulan Yehudi Usta tarafından eğitilen Walt uçmayı ve havada takla atmayı öğrenir ve ülkenin her yerinde bu gösterisini sergilemeye başlar. Ancak ergenlik çağına girdiğinde güçlerini kaybeder. Ayrıca Yehudi Usta da ölür ve Walt çeşitli işlerde çalışmaya başlar. Walt bir dizi şanslı ve şanssız olaylar sonucunda hayatta kalmayı başarır. Yukarıda adı geçen bu dört roman karakterlerin hayatlarındaki rastlantısal olayların olumlu ve olumsuz sonuçlarına göre iki bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm bir dizi şanssız olayın birbirini takip ettiği Şans Müziği ve Leviathan ile ilgilidir. Bu bölümde baş kahramanlar Nashe ve Sachs'ın bunalımları ve neden-sonuç ilişkileri ele alınmıştır, ikinci bölümde ise Ay Sarayı ve Yükseklik Korkusu incelenmiştir. Bu bölümde Marco ve Walt' m başına gelen rastlantısal olaylar ve bunların olumlu sonuçları ele alınmıştır. Ayrıca şans kavramının kişinin özgürlüğünü kısıtlayıp kısıtlamadığı da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Contemporary American novelist Paul Auster generally uses the themes of hunger, disappearance, isolation, solidarity and lost and found identities in his works. The element of chance related to the concept of freedom is in the foreground of these themes. Auster feels that the occurrence of unexpected events play a significant role in changing the sequence of events. The element of chance might cause the characters' survival or end. In The Music of Chance, while traveling aimlessly and happily, Jim Nashe meets a gambler, Jack Pozzi, on the road. Since his money is diminishing, he makes an agreement to back Pozzi in a poker game against two millionaires, Flower and Stone. However, Pozzi loses the game and they have to pay their debt by building a wall. The oppressive and depressive atmosphere of the work and the setting leads Nashe to speculate on the concept of freedom and chance. At the last moment he decides to take his destiny in his own hands and drives his car to the oncoming lights. Similarly, Leviathan is about the tragic results of the coincidences. Benjamin Sachs, a writer, meets an attractive woman, Maria Turner. While trying to become intimate with Maria, he falls from a fire escape, which is also the beginning of his metaphorical fall. From then on, innumerable events follow each other among which Sachs unintentionally murders an unknown man. As a result, Sachs tries to regain his identity and becomes a political activist, blowing the replicas of the Statue of Liberty. At the end, he dies while trying to construct a bomb. Auster's novels do not always deal with desperate situations. Moon Palace is about the adventures of Marco Stanley Fogg who makes a new beginning at the end in spite of the unfortunate coincidences. Being an orphan, Marco suffers from serious economic problems, including living in Central Park for a period of time. As chance would have it, he is rescued by 1 wSSwtt^1011 ®mmhis friends. Following a series of coincidences, he also finds his grandfather and his own father. Thus, he regains his identity. Similarly, Mr. Vertigo is about the survival of an orphan, Walt Clairebone Rawley. In this novel, Auster depicts some fantastic elements like certain objects possessing special powers and flying. Educated by Master Yehudi, Walt learns how to levitate and float in the air and begins to perform his show throughout the country. However, he loses his career when he enters puberty. Master Yehudi's death causes Walt to find various jobs. During this period of time, he falls prey to sinners, thieves, and villains. However, he manages to survive in the end. In this study, these four novels are examined in two categories in relation to the destructive and constructive effects of the chance encounters. Chapter One deals with The Music of Chance and Leviathan, in which many unfortunate and unexpected events follow each other. In this chapter, the identity crisis of two main characters, Nashe and Sachs, is analyzed. In Chapter Two, the focus is on Moon Palace and Mr. Vertigo. In this chapter, the chance encounters undergone by Marco and Walt and their constructive results are taken into consideration. The concept of freedom in relation to the chance occurances are also examined.