Turizm broşürü tasarımında karşılaşılan grafik tasarım sorunları ve bir uygulama
Graphic design problems related to tourism brochure design and a case study
  1. Tez No: 100294
  2. Yazar: EBRU GÖKPINAR (ŞENGÜN)
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. NAMIK K. SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Broşür; elde edilen veriler ışığında, bir olayı, bir ürünü ya da hizmeti tanımlayarak onun satışına yardımcı olan, etkili, görsel tasarım ürünlerinden biridir. Diğer tasarım ürünleri için geçerli olan tüm görsel değerler broşür tasarımı için de geçerlidir ancak broşür tasarımının diğer tasarım ürünleri içinde kendine özgü tasarım ilkeleri söz konusudur. Çünkü, broşürün birinci işlevi, hedef kitlenin özellikleri doğrultusunda sağlıklı bir iletişim sağlamaktır. Tasarımı oluşturan tüm grafik öğeler, sıkıcı olmayan, dengeli ve tutarlı bir uygulama ile iletiyi alıcıya doğrudan sunabilmelidir. Broşür tasarımında doğru sonuca ulaşmanın en etkili yolu taslak çalışmalarına ağırlık vermektir. Tasarım için gerekli olan görsel malzeme oluşturulduktan sonra en az iki veya Uç taslak hazırlanmalıdır. Arayış ve denemeler, taslağın genel yapısına karar verildikten sonra da en uygun olanını bulana kadar sürdürülmelidir. Öte yandan, broşür tasarımında etkili bir bildirişim bütünlükle mümkündür. Broşürde, her sayfa bir öncekiyle ilintili olmalı ve içerik düzgün ilerlemelidir. Tasarımda kullanılan görsel malzemeler çarpıcı ve kaliteli, anlatımlar ise yalın ve gerçeğe uygun olmalıdır. Tüm bu etkenler broşürün kullanışlı ve kalıcı olmasını sağlamaktadır. Yukarıda açıklanan gerekçeler nedeniyle,“Turizm Broşürü Tasarımında Karşılaşılan Grafik Tasarım Sorunları ve Bir Uygulama Çalışması”konulu Yüksek lisans Sanat Eseri Çalışması Raporu'nun birinci bölümünde tasarımın ilkelerinden yola çıkarak, broşür tasarımının tanımlamasıyla beraber diğer grafik ürünler arasındaki yerine değinilmiş ve broşür tasarımına hazırlık aşamaları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise, broşür tasarımını oluşturan tüm görsel unsurlar, kağıt seçimi ve kağıt katlama seçenekleri de dahil olmak üzere“Genel Kavramsal Tasarım”başlığı altında ele alınarak incelenmiş ve tasarım sonrası aşamalarına da yer verilmiştir.11 Üçüncü bölümde, broşürlerde imaj ve tanıtım kavramları üzerinde durulmuş,“Türk”ve 'Türkiye" imajma değinilmiş ve broşürlerde turizm olgusunun önemi vurgulanmıştır. Dördüncü bölümde, basılmış Kaş broşürlerinin incelenmesinin ardından üç ayrı uygulama çalışmasının analizine yer verilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise, çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılarak ilgili tez konusunda çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT Brochure, with the data and material on hand, is an effective means of marketing an event, a product or a service by defining it The design principles and visual merits that are valid for all the other desktop publishing products are also valid for brochure design. Pricipal function of a brochure is to have an effective communication with the target mass according to the target mass' charactersitics. Every element that form the design should communicate the message by a balanced, coherent and un-dull practice. The way to reach the right brochure design solution, is to increase the rough draft efforts. At least two or there mam drafts must be created after the visual materials are acquired. Trial and search must continue even after the main structure of the brochure is formed till the most desirable design is reached. Effective communicatiûtt of the brochure is only possible by integrity. Every page öf the brochure must be related to the previous one and the content must progress smoothly. Visual materials must be impressive and of good quality and text used in the brochure must be plain aiid 'representing the reality. All mese factors reader me bföchure useful and ever lasting. Due to the justifications and reasoning made above, the first chapter of the Graduate Thesis having the title“Graphic Design Problems Realted to Tourism Brochure Design and a Case Study”discusses the principals of design, definiton of brochure design, the place of brochure among the other desktop publishing materials and preparation to the brochure design. The second chapter describes the conceptual design stage of the brochure: visual aspects of brochure design, choosing the right paper, paper folding and stages after the design.IV Third chapter discusses the image and advertisement concepts. In this chapter the“Turk”and“Turkish”images are mentioned and the importance of tourism facts in brochure design. The fourth chapter is related to the case study. The critique of present“Kaş”(a town in Antalya province) tourism brochures are made. Afterwards several design practices of new brochures are made in three different formats. Then those practices are analysed. A general evaluation of the study is made and the conclusion is discussed at the the fifth and the last chapter.