Pansitopeni ile hastanemize başvuran hastaların demografik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the demographic characteristics of patients applicable to our hospital with pencetopenia
- Tez No: 1002966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN TÜKEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Hematoloji, Internal diseases, Hematology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Pansitopeni ayrı bir hastalık olmaktan çok, çeşitli hastalıklar sonucu gelişen klinik bulgular grubunu ifade etmektedir Pansitopeni periferik kan dolaşımında bulunan kanın şekilli elemanlarının üç ana serisinde birden azalma olmasıdır. Yapılan çalışmada Ocak 2008-Ekim 2010 tarihleri arasında Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi II. Dahiliye kliniği'ne pansitopeni tespit edilerek yatırılan 112 hastanın etyolojik nedenleri ve sıklıkları araştırıldı. Pansitopeninin en sık sebebi olarak Megaloblastik anemi (n=23, % 20,5) ve Hipersplenizm (n=23, % 20,5) saptandı. Bunu 12' şer hasta ile (%10,7) myelodisplastik sendrom ve enfeksiyon hastalıklarına bağlı pansitopeni izledi. Hastaların 10'unda(% 8,9) Akut lösemi, 6'sında(%5,4) ilaç kullanımı, 4'ünde(%4,5) Sistemil Lupus Eritematozus, 4 hastada dissemine malinite, 3 hastada Lenfoma, 2 hastada aplastik anemi, birer olguda demir eksikliği anemisi, Hairy cell lösemi ve Hipertroidi saptandı. Beş hastamız tanı konulamadan exitus oldu. Bu çalışma, bölgemizde yaşayan hastalardaki pansitopeni nedenlerinin ve sıklıklarının belirlenip, buna göre tanısal bir yaklaşım geliştirililmesi amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pancytopenia is not a distinct disease itself, but rather a group of clinical findings that develop secondary to various underlying disorders. Pancytopenia is defined as a decrease in all three major formed elements of peripheral blood circulation. In this study, the etiological causes and frequencies of pancytopenia were investigated in 112 patients who were hospitalized in the Second Department of Internal Medicine at Vakıf Gureba Training and Research Hospital between January 2008 and October 2010 after being diagnosed with pancytopenia. The most common causes of pancytopenia were found to be megaloblastic anemia (n=23, 20.5%) and hypersplenism (n=23, 20.5%). These were followed by myelodysplastic syndrome and infection-related pancytopenia, each observed in 12 patients (10.7%). Acute leukemia was detected in 10 patients (8.9%), drug-induced pancytopenia in 6 patients (5.4%), systemic lupus erythematosus in 4 patients (4.5%), disseminated malignancy in 4 patients, lymphoma in 3 patients, and aplastic anemia in 2 patients. Iron deficiency anemia, hairy cell leukemia, and hyperthyroidism were each identified in one patient. Five patients died before a definitive diagnosis could be established. This study was conducted to determine the causes and frequencies of pancytopenia among patients living in our region and, accordingly, to develop a diagnostic approach.