18. yüzyıl Türkiye Türkçesi söz varlığı
18th century Turkey Turkish vocabulary
  1. Tez No: 1002990
  2. Yazar: UĞUR AKIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
“18. Yüzyıl Türkiye Türkçesi Söz Varlığı”adlı bu tezde 18. yüzyıl Batı Türkçesinin söz varlığı 18. yüzyıla ait eserlerden seçmeler yapılarak ortaya konulmuştur. Madde başı kelimeler seçilirken sadece Türkçe kökenli olanlar değil, alıntı kelimeler de seçilmiştir. Çağatay ve Azerbaycan sahasına ait eserler kapsam dışı bırakılmıştır. 18. yüzyılda tespit edilen Türkiye Türkçesi söz varlığına ait kelimelerin 17. ve 19. yüzyılda var olup olmadığı incelenmiştir. Madde başı kelimelere manzum veya mensur metin örnekleri eklenmiştir. Tezi hazırlarken 18. yüzyılın bütün söz varlığını bu tezde toplamak gibi bir amaç güdülmemiştir. 18. yüzyıl Türkiye Türkçesi söz varlığı oluşturulurken divanlar, mesneviler, tıp eserleri, manzum sözlükler, harp sanatına dair eserler, dinî-tasavvufî eserler, tarih kitapları, transkripsiyon metinleri, mensur sözlükler, belagat terimleri sözlükleri gibi farklı alanlarda yazılan eserler taranmıştır. Bu tez 17., 18. veya 19. yüzyıla ait bir metni çalışanlara yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Tarama yapılırken taranan eserdeki kelimelerin tamamını tezimize alma yöntemi bilerek tercih edilmemiştir. Tek bir esere odaklanmak yerine yüzyılın geneline odaklanmak amaçlanmıştır. Taranan eserlerin dizin ve sözlükleri varsa öncelikle bunlar madde başı olarak alınmıştır. Bazı eserlerde dizin ve sözlük kısmına rastlanmamıştır. Dizin ve sözlüğü olmayan eserlerden örnek birkaç sayfa seçilip buradaki kelimeler madde başı yapılmıştır. Kısacası 18. yüzyıla ait eserlerden seçmeler yapmak suretiyle madde başları oluşturulmuştur. Bu nedenle 18. yüzyıldaki kelimelerden bazılarının madde başı alınmamış olması mümkündür.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“The Vocabulary of 18th Century Turkish,”presents the vocabulary of 18th-century Western Turkish by selecting works from that period. When selecting headwords, not only words of Turkish origin but also loanwords were included. Works from the Chagatai and Azerbaijani regions were excluded. The thesis also examines whether words identified in the 18th century Turkish vocabulary existed in the 17th and 19th centuries. Examples of poetic and prose texts have been added to the headword entries. The aim of this thesis was not to compile the entire vocabulary of the 18th century. In compiling the 18th century Turkish vocabulary, works from various fields were examined, including divans (collections of poems), masnavis (narrative poems), medical works, verse dictionaries, works on the art of war, religious and mystical works, history books, transcriptions, prose dictionaries, and dictionaries of rhetorical terms. This thesis has been prepared to assist those studying texts from the 17th, 18th, or 19th century. During the research process, the method of including every word from the scanned work in this thesis was deliberately avoided. Instead of focusing on a single work, the aim was to focus on the century as a whole. If the scanned works had indexes and glossaries, these were primarily used as headwords. In some works, indexes and glossaries were not found. From works lacking indexes and glossaries, a few sample pages were selected, and the words from these pages were used as headwords. In short, headwords were created by selecting from works of the 18th century. Therefore, it is possible that some words from the 18th century have not been included as headwords.