Alabanda Antik Kenti bouleuterionu
Bouleuterion of the Ancient City of Alabanda
  1. Tez No: 1003007
  2. Yazar: MURAT SARIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇALIK ROSS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Alabanda Antik Kenti'nde agora çevresinde konumlanan ve kentin siyasal, yönetsel ve törensel yaşamında merkezi bir işleve sahip olan Bouleuterion yapısını mimari, işlevsel ve kronolojik yönleriyle ele almaktadır. Yapı, kentin Hellenistik Dönem'deki politik örgütlenme modeli içerisinde ortaya çıkmış; Roma ve Bizans Dönemlerinde geçirdiği evrelerle birlikte uzun süreli bir kamusal kullanım izleği sunmuştur. Çalışmanın temel amacı, bouleuterionun mimari karakterinin bilimsel kazı verileri doğrultusunda tanımlanması, evrelerinin belirlenmesi ve yapıdan elde edilen buluntu gruplarıyla ilişkilendirilerek Alabanda'nın kentleşme süreçlerine katkısının ortaya konulmasıdır. Araştırma, çok katmanlı bir veri setine dayanmaktadır. Mimari bezeme elemanları, yazıt parçaları, seramik ve cam formlarının yanı sıra sikke buluntuları, yapının kronolojisine ve kullanım örüntülerine ilişkin önemli ipuçları sağlamıştır. Yapının dörtgen planlı şeması, Batı Anadolu'daki bouleuterion örnekleri arasında erken ve geç dönem mimari yaklaşımlarını bir arada yansıtması bakımından dikkat çekicidir. Cavea düzeni, oturma basamaklarının yerleştirilmesi, iç mekân organizasyonu ve çatı sistemine dair izler, yapının hem meclis işlevine hem de tören-toplantı amaçlı ikincil kullanımlarına hizmet edecek şekilde tasarlandığını göstermektedir. Karşılaştırmalı incelemeler, Alabanda Bouleuterionu'nun bölgedeki diğer örneklerine kıyasla daha büyük boyutlarda inşa edildiğini ve kentin politik statüsü ile mekânsal hiyerarşisini yansıtan anıtsal bir ölçekte tasarlandığını ortaya koymaktadır. Miletos, Priene, Herakleia ve Metropolis örnekleriyle yapılan tipolojik karşılaştırmalar, yapının dörtgen plan geleneğini izlemekle birlikte kendi içinde özgün değişiklikler olduğunu göstermiştir. Hellenistik Dönem'e tarihlenen ilk evrenin ardından Roma Dönemi'nde gerçekleştirilen düzenlemeler, yapının kapasitesini ve iç mekân niteliğini değiştiren müdahaleleri işaret ederken; Bizans evresi, yapının işlev kaybı sonrası geç kullanım süreçlerine odaklanmaktadır. Sonuç olarak Alabanda Bouleuterionu, mimari boyutları, çok evreli yapım süreci ve zengin buluntu gruplarıyla Batı Anadolu meclis yapıları arasında hem ölçek hem de süreklilik açısından seçkin bir yere sahiptir. Yapı, kentin siyasal-toplumsal tarihine ışık tutmasının yanı sıra, Bouleuterion mimarisinin bölgesel çeşitliliğini ve gelişim çizgisini anlamada önemli bir veri kaynağı oluşturmaktadır. Bu tez, Alabanda Bouleuterionu'nun mimarisini bütüncül bir yaklaşımla ele alarak hem yapı özelinde hem de bölgesel bouleuterion araştırmaları bağlamında yeni değerlendirmeler ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Bouleuterion of Alabanda, located around the city's agora and holding a central function in its political, administrative, and ceremonial life, through its architectural, functional, and chronological aspects. The structure emerged within the political organization model of the city during the Hellenistic Period and presented a long-term trajectory of public use through various phases during the Roman and Byzantine Periods. The primary objective of this study is to define the architectural character of the Bouleuterion based on scientific excavation data, to identify its construction phases, and to reveal its contribution to Alabanda's urbanization processes by correlating it with the assemblages of finds recovered from the building. The research is based on a multi-layered dataset. In addition to architectural decorative elements, epigraphic fragments, and ceramic and glass forms, numismatic finds provide significant clues regarding the building's chronology and use patterns. The rectangular plan of the structure is noteworthy for reflecting both early and late architectural approaches among the bouleuteria of Western Anatolia. Traces of the cavea arrangement, the placement of the seating rows, the internal spatial organization, and the roofing system indicate that the building was designed to serve both its primary function as a council chamber and its secondary uses for ceremonial gatherings. Comparative analyses reveal that the Alabanda Bouleuterion was constructed on a larger scale than other regional examples and was designed with a monumental dimension reflecting the city's political status and spatial hierarchy. Typological comparisons with examples from Miletus, Priene, Heracleia, and Metropolis show that while the building followed the tradition of the rectangular plan, it incorporated unique internal modifications. Following the initial phase dated to the Hellenistic Period, the arrangements carried out during the Roman Period point to interventions that altered the building's capacity and interior quality, while the Byzantine phase focuses on late-use processes following the structure's loss of original function. In conclusion, the Alabanda Bouleuterion holds a distinguished position among the council buildings of Western Anatolia in terms of both scale and continuity, owing to its architectural dimensions, multi-phase construction process, and rich find assemblages. Beyond shedding light on the city's socio-political history, the structure constitutes a vital data source for understanding the regional diversity and evolutionary trajectory of bouleuterion architecture. This thesis aims to present new evaluations both specifically for the building and within the broader context of regional bouleuterion research by addressing the architecture of the Alabanda Bouleuterion through a holistic approach.