Bir kamusal başarısızlık ürünü: Yolsuzluk
A Public failure product: Corruption
- Tez No: 100302
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIRAY ARSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı bazı önemli ekonomik ve kurumsal aktörlerin yolsuzluk düzeyi üzerindeki göreceli etkilerinin tespit edilmesidir. Bu amaçla 44 ülkenin 1982-1995 yıllarına ait verileri ile ICRG "Algılanan Yolsuzluk Endeksf'nden yararlanılarak ampirik bir çalışma yapılmıştır. Ampirik çalışmanın bulgularına göre, yolsuzluk düzeyini belirleyen faktörler olarak kanun hâkimiyeti, bürokratik kalite, kamu harcamaları ve kentsel nüfus artış oranı tespit edilmiştir. Kanun hâkimiyeti ve bürokratik kalite yolsuzluğu azaltan faktörler olarak gözlemlenirken kentsel nüfus büyüme oranındaki artışın yolsuzluğu arttıran bir faktör olduğu gözlemlenmektedir. Ayrıca, kamu harcamaları gelişmiş ülkelerde yolsuzluk düzeyi ile ters orantılı bir ilişki sergilerken, gelişmekte olan ve azgelişmiş ülkelerde kamu harcamaları yolsuzluk düzeyi ile doğru orantılı bir ilişki sergilemektedir. Büyüme oranı, enflâsyon ve ücret-maaşlann kamu harcamaları içindeki payı gibi faktörlerin ise yolsuzluk düzeyim belirlemede yeterli açıklayıcıhğa sahip olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The aim of this study is to investigate the relative effects of some economic and institutional factors on the level of corruption. In this vein, an empirical study has been carried out by using the ICRG“Corruption Perception Index”for 44 countries covering the 1982-95 period. According to the findings of this empirical study, the rule of law, bureaucratic quality, public expenditure and urban population growth rate were found to be the main determinants of the level of corruption. While rule of law and bureaucratic quality were found to decrease corruption, the urban population growth rate was found to increase corruption. Moreover, in developed countries government expenditure was inversely related to corruption, whereas in less developed and developing countries this relationship was proportional. However, factors such as the economic growth rate, inflation rate and the share of wage-salary payments in total public expenditure were found to have no significant explanatory power in determining the level of corruption.