Yoğun bakım ünitesine özgü geliştirilen risk yönetim programının hemşirelerin çalışma saatleri ile ilişkili göstergeler üzerine etkisi
The effect of the risk management program developed specifically for the intensive care unit on the indicators related to nurses' working hours
- Tez No: 1003010
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÇALIŞKAN, PROF. DR. SERGÜL DUYGULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin çalışma saatleri kaynaklı risklerin belirlenmesi ve bu risklere yönelik geliştirilen risk yönetim programının çalışma saati ilişkili göstergeler üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla ön test-son test modelinde girişimsel olarak, T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Ünitelerinde 01 Ocak 2023-31 Haziran 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın ilk aşamasında risk yönetim programı oluşturulmuş, ikinci aşamasında ise risk yönetim programı uygulanmıştır. Birinci aşamada; çalışma saatleri kaynaklı risklerin tespiti için literatür taraması yapılmış, çalışma ortamındaki risklerle ilişkili kayıtlar incelenmiş ve hemşirelerin görüşleri alınarak yoğun bakım ünitesinde hemşirelerin çalışma saatleri ile ilişkili mevcut riskler tespit edilmiştir. Belirlenen risklerin azaltılması/minimalize edilmesi amacıyla risklere yönelik faaliyetler belirlenerek bir risk yönetim programı geliştirilmiştir. İkinci aşamada; çalışma saatleri ile ilişkili geliştirilen risk yönetim programı uygulanmış ve programın hemşirelerin çalışma saatleri ile ilişkili göstergeler üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Birinci aşamada;“Kayıt İnceleme Formu”, Hemşire Görüş Formu“ ve ”Risk Seviyesi Belirleme Formu“ ile ikinci aşamada ise ”Risk Seviyesi Belirleme Formu“ ve ”Gösterge Formu" kullanılarak veriler toplanmıştır. Çalışmada risk yönetim programının; kesici/delici alet yaralanma oranı, kan ve vücut sıvılarına maruz kalma oranı, hasta düşme oranı, ilaç hatası, mortalite oranı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde etki etmediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte hasta- hemşire oranı, sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyon oranı (üriner kateter ilişkili idrar yolu enfeksiyonu hız, santral kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu hızı, ventilatör ilişkili olay hızı), yoğun bakım ünitesi basınç yarası oranı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki yarattığı saptanmıştır. Bu çalışma, yoğun bakım ünitesine özgü geliştirilen risk yönetim programının bazı klinik ve yapısal göstergeler üzerinde anlamlı iyileşmeler sağladığını, ancak tüm göstergelerde benzer bir etki oluşturmadığını göstermiştir. Özellikle hasta-hemşire oranı, sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonlar ve basınç yarası oranlarındaki olumlu değişim, hedefe yönelik risk yönetimi yaklaşımlarının yoğun bakım ortamında etkili olabileceğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, bireysel hatalara ve davranışlara daha duyarlı göstergelerde değişim sağlanamamış olup buna yönelik eğitim, davranış değişikliği ve izlem odaklı ek stratejilerin planlanması önerilmektedir. Yönetici hemşirelerin çalışma alanları ile hemşireliğe özgü risk yönetim programları oluşturması, belirlenen risklere yönelik proaktif ve kanıt temelli stratejiler geliştirmesi ve yakın izlem ile sağlıklı çalışma ortamı sağlamalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as an interventional study using pre-test-post-test design in the Intensive Care Units of Ankara Bilkent City Hospital, Ministry of Health of the Republic of Turkey, between January 1, 2023, and June 31, 2025. The aim was to identify the risks associated with the working hours of nurses working in the intensive care unit and to evaluate the effect of a risk management program developed to address these risks on working hour-related indicators. In the first phase of the research, a risk management program was created, and in the second phase, this program was implemented. In the first phase, a literature review was conducted to identify risks related to working hours, records related to risks in the work environment were examined, and nurses' opinions were gathered to identify existing risks related to nurses' working hours in the intensive care unit. To reduce/minimize these identified risks, activities targeting these risks were determined, and a risk management program was developed. In the second phase, a risk management program related to working hours was implemented, and its impact on indicators related to nurses' working hours was evaluated. In the first stage, data was collected using the“Record Review Form,”“Nurse Opinion Form,”and“Risk Level Assessment Form,”while in the second stage, data was collected using the“Risk Level Assessment Form”and“Indicator Form”. The study found that the risk management program did not have a statistically significant effect on the rate of sharp/piercing instrument injuries, exposure to blood and body fluids, patient falls, medication errors, and mortality rate. However, it was found to have a statistically significant effect on the patient-nurse ratio, healthcare-associated infection rate (urinary catheter-related urinary tract infection rate, central catheter-related bloodstream infection rate, ventilator-related event rate), and intensive care unit pressure ulcer rate. This study showed that a risk management program developed specifically for the intensive care unit resulted in significant improvements in some clinical and structural indicators, but did not have a similar effect on all indicators. Positive changes, particularly in patient-nurse ratios, healthcare-associated infections, and pressure ulcer rates, demonstrate that goal-oriented risk management approaches can be effective in the intensive care setting. However, changes have not been achieved in indicators more sensitive to individual errors and behaviors, and it is recommended that additional strategies focusing on education, behavioral change, and monitoring be planned to address these issues. Nurse managers need to create risk management programs specific to their work areas and nursing professions, develop proactive and evidence-based strategies for identified risks, and provide a healthy working environment through close monitoring.