Okuma güçlüğü yaşayan ilkokul öğrencilerinin erken okuryazarlık becerilerine yönelik ailelerinin bilgi ve görüşleri
Families' information and opinions on the early literacy skills of primary school students with reading difficulties
- Tez No: 1003011
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, okuma güçlüğü yaşayan ilkokul öğrencilerinin ailelerinin erken okuryazarlık becerilerine ilişkin bilgi, tutum ve deneyimlerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik yaklaşım kullanılarak yürütülen çalışmada, veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ili Avcılar ilçesinde okuma güçlüğü tanısı almış çocukların velileri oluşturmaktadır. Araştırma sonucu, katılımcı görüşlerine dayalı olarak önceden belirlenmiş üç ana tema kapsamında değerlendirilmiştir. İlk tema olan Erken Okuryazarlık ve Yazı Farkındalığı kapsamında, ailelerin erken okuryazarlık kavramını yalnızca okuma yazma bilmekle sınırlandırdıkları, çocukların çevresel yazıya karşı tepkilerinin zayıf olduğu ve kitaplara ilgilerinin sınırlı düzeyde kaldığı belirlenmiştir. İkinci tema olan Fonolojik Farkındalık ve Ses Gelişimi, ailelerin fonolojik farkındalık hakkında bilgi sahibi olmadıklarını, çocukların ses temelli etkinliklere yeterince katılmadıklarını ve telaffuz hataları gibi dilsel zorluklar yaşadıklarını göstermektedir. Üçüncü tema olan Hafıza ve Yönerge Takibi kapsamında ise, çocukların dinledikleri hikâyeleri hatırlamakta ve sıralı yönergeleri takip etmekte zorlandıkları, unutkanlık ve bilişsel işlemleme güçlükleri yaşadıkları tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, okuma güçlüğü yaşayan çocukların erken okuryazarlık ve fonolojik farkındalık alanlarında yeterince desteklenmediklerini ve ailelerin bu süreçte bilgi eksikliği yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Bu durum, aile temelli eğitim programlarının geliştirilmesi, erken müdahale uygulamalarının yaygınlaştırılması ve ailelerin bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalara duyulan ihtiyacı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the knowledge, attitudes, and experiences of the parents of primary school students with reading difficulties regarding early literacy skills. The research was conducted using a phenomenological design, one of the qualitative research methods. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using descriptive analysis. The study group consisted of parents of children diagnosed with reading difficulties and residing in the Avcılar district of Istanbul, Turkey. As a result of the analysis, three main themes were identified based on the participants' views. The first theme, Early Literacy and Print Awareness, revealed that parents conceptualized early literacy narrowly, mostly as reading and writing skills; those children showed weak responses to environmental print; and that their interest in books was generally limited. The second theme, Phonological Awareness and Sound Development, indicated that most parents lacked knowledge about phonological awareness, that children had limited participation in sound-based activities, and that they experienced difficulties such as pronunciation errors. The third theme, Memory and Following Instructions, showed that children struggled with remembering stories they listened to, had difficulties in following sequential instructions, and exhibited signs of forgetfulness and cognitive processing challenges. The findings of the study demonstrate that children with reading difficulties are inadequately supported in the areas of early literacy and phonological awareness and that parents experience significant knowledge gaps in these domains. This situation highlights the need to develop family-based education programs, expand early intervention practices, and implement awareness-raising efforts targeted at parents.