65 yaş üstü bireylerde sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve kırılganlık ilişkisi
Relationship between healthy lifestyle behaviours and frailty in individuals over 65 years of age
- Tez No: 861542
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Aile Hekimliği, Geriatri, Halk Sağlığı, Family Medicine, Geriatrics, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı ve Bakımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı ve Bakımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfusun artışıyla, destek gereksinimi olan bireylerin oranı artmaktadır. Nüfusun yaşlanması ile ilgili olarak en yaygın görülebilen geriatrik sendromlardan biri de kırılganlıktır. Kırılganlık prevalansı ve kırılganlıkla ilişkili faktörlerin belirlenmesi, şüphesiz hem klinik uygulamalar hem de ülke ekonomisi için önemlidir. Sağlıklı yaşam biçimi, bireyin sağlığını etkileyen tüm davranışlarını kontrol etmesi, günlük aktivitelerini düzenlemede kendi sağlık statüsüne uygun davranışları seçmesidir. Sağlıklı yaşama alışkanlıkları olan bireylerin daha az kırılgan olması muhtemeldir. Bu çalışmanın amacı, 65 yaş üstü bireylerde standart bir ölçek kullanarak sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile kırılganlık arasındaki ilişkinin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikte ve kesitsel olarak planlanan araştırmamız, Eylül 2021-Nisan 2022 tarihleri arasında Afyonkarahisar'da üç aile sağlığı merkezine başvuran 65 yaş üzerindeki 375 hasta ile yapılmıştır. Veriler araştırmacılar tarafından oluşturulmuş olgu rapor formu, Fried Kırılganlık İndeksi ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-2 (SYBDÖ-2) ile toplandı. Verilerin analizinde; karşılaştırmalar için t-testi, Mann-Whitney U ve ANOVA (post hoc Bonferroni) testleri kullanılırken; ölçekler, alt boyutlar ve diğer değişkenlerin birbiriyle ilişkisi Pearson's korelasyon analizi ile değerlendirildi. Fried İndeksi ile SYBDÖ-2 toplam puanı arasında lineer regresyon analizi kullanılarak matematiksel model kuruldu, p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: As the elderly population increases in our country, as in the world, the proportion of individuals in need of support increases. One of the most common geriatric syndromes associated with the aging of the population is frailty. Determining the prevalence of frailty and factors associated with frailty is undoubtedly important for both clinical practice and the country's economy. A healthy lifestyle means that the individual controls all his/her behaviors that affect his/her health and chooses behaviors appropriate to his/her health status in organizing his/her daily activities. Individuals with healthy living habits are likely to be less frail. The aim of this study is to determine the relationship between healthy lifestyle behaviors and frailty in individuals over the age of 65 using a standard scale. Materials and Methods: Our descriptive and cross-sectional research was conducted with 375 patients over the age of 65 who applied to three family health centers in Afyonkarahisar between September 2021 and April 2022. Data were collected with a case report form created by the researchers, Fried Frailty Index and Healthy Lifestyle Behaviors Scale-2 (HLBS-2). In the analysis of data; while t-test, Mann-Whitney U and ANOVA (post hoc Bonferroni) tests were used for comparisons; the relationship between scales, sub-dimensions and other variables was evaluated with Pearson's correlation analysis. A mathematical model was established using linear regression analysis between the Fried Index and the HLBS-2 total score, and a p-value