Ameliyat öncesi hastaların sağlık okuryazarlık, siberkondri, anksiyete ve korku düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between health literacy, cyberchondria, anxiety, and fear levels among preoperative patients
  1. Tez No: 1003023
  2. Yazar: KÜBRA ERSOY DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE KURŞUN KURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ameliyat öncesi erişkin hastaların sağlık okuryazarlığı, siberkondri, anksiyete ve cerrahi korku düzeylerini belirlemek, bu kavramları etkileyen faktörleri ve aralarındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı tipteki bu araştırma 20 Kasım 2024 - 31 Mart 2025 tarihleri arasında Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin cerrahi kliniklerinde planlı ameliyat olmak için kliniğe yatırılan 122 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği, Siberkondri Ciddiyet Ölçeği Kısa Formu, Cerrahi Korku Ölçeği ve Durumluk Anksiyete Ölçeği kullanılarak toplandı. Veri analizinde bağımsız örneklem t testi, varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve doğrusal regresyon analizi kullanıldı. Araştırma sonucunda, hastaların Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği, Siberkondri Ciddiyet Ölçeği Kısa Formu, Cerrahi Korku Ölçeği ve Durumluk Anksiyete Ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalamaları sırasıyla 54,35±11,24, 29,61±8,99, 27,84±23,50 ve 40,66±11,01'di. Bu puanlara göre hastaların sağlık okuryazarlık düzeyleri orta düzeyin üzerinde, siberkondri, cerrahi korku ve anksiyete düzeyleri ise orta düzeyin altında idi. Sağlık okuryazarlık düzeyi ile siberkondri ciddiyet düzeyi arasında pozitif yönde, sağlık okuryazarlığı ile cerrahi korku ve anksiyete düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı ilişki vardı (p<0,05). Siberkondri düzeyi ile cerrahi korku ve anksiyete düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı ilişki saptandı (p<0,05). Cerrahi korku ile anksiyete düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptandı (p<0,05). Bu bulgular ışığında hastaların orta düzeyin üzerinde sağlık okuryazarlığına sahip oldukları ve düşük düzeyde siberkondri, cerrahi korku ve anksiyete deneyimledikleri, bu kavramlar arasında ilişki olduğu belirlendi. Bu sonuçlar doğrultusunda ameliyat öncesi dönemde hemşirelerin bu kavramları değerlendirerek sağlık okuryazarlık düzeyini geliştiren ve siberkondri düzeyini azaltan uygulamaları bakıma entegre etmesi ile hastaların cerrahi sürece ilişkin korku ve anksiyetelerinin azaltılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the health literacy, cyberchondria, anxiety, and surgical fear levels of adult patients before surgery, to evaluate the factors affecting these concepts, and to assess the relationships between them. This descriptive study was carried out with 122 patients scheduled for planned surgery in the surgical wards of Alanya Training and Research Hospital between November 20, 2024, and March 31, 2025. Data were collected using the Patient Information Form, Health Literacy Scale, Cyberchondria Severity Scale Short Form, Surgical Fear Scale, and State Anxiety Scale. Data analysis included an independent samples t-test, analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and linear regression analysis. As a result of the study, the participants' mean total scores on the Health Literacy Scale, Cyberchondria Severity Scale–Short Form, Surgical Fear Scale, and State Anxiety Scale were 54.35±11.24, 29.61±8.99, 27.84±23.50, and 40.66±11.01, respectively. According to these scores, patients' health literacy levels were above the moderate level, whereas their levels of cyberchondria, surgical fear, and anxiety were below the moderate level. A significant positive correlation was found between health literacy and cyberchondria severity, while significant negative correlations were found between health literacy and surgical fear, as well as between health literacy and anxiety (p<0.05). Moreover, a significant negative correlation was observed between cyberchondria severity and both surgical fear and anxiety (p<0.05). A significant positive correlation was found between surgical fear and anxiety levels (p<0.05).