Vişne (Prunus cerasus L.) tohumu yağının in vitro antiinflamatuvar aktivitesi üzerinde araştırmalar
Studies on the in vitro antiinflammatory activity of sour cherry (Prunus cerasus L.) seed oil
  1. Tez No: 1003039
  2. Yazar: TUĞBA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA GÜNBATAN, DOÇ. DR. ONUR KENAN ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
Özet
Özellikle son yıllarda vişne (Prunus cerasus L.) yan ürünleri çok daha fazla ilgi görmeye başlamış ve fonksiyonel özelliklerinin anlaşılması ile birlikte yeni çalışmaların da konusu olmuştur. Bu tez kapsamında da tarafımızdan toplanıp soxhlet ekstraksiyonu ve maserasyon ile elde edilen ve piyasadan temin edilen on vişne tohumu yağı örneğinin in vitro antiinflamatuvar aktivitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmalarımızın sonucunda Soxhlet ekstraksiyonu ve maserasyon yöntemleri ile elde edilen yağların sırasıyla %80 ve %57 oranında 15-LOX enzimini inhibe ettiği tespit edilmiştir. Piyasadan temin edilen iki yağ numunesi de %62 ve %42 olmak üzere önemli 15-LOX inhibe edici aktivite göstermiştir. COX-1 ve COX-2 sonuçlarına bakıldığında ise genel olarak belirgin bir aktivite gözlenmemekle birlikte soxhlet ekstraksiyonu ile elde edilen yağın sırasıyla %38 ve %32 oranlarında; maserasyon ile elde edilen yağın ise sırasıyla %25 ve %23 oranlarında COX-1 ve COX-2 inhibe edici aktivite sergilediği görülmüştür. Tripsin inhibe edici aktivite sonuçlarına bakıldığında ise soxhlet ekstraksiyonu ve maserasyon yöntemleri ile elde edilen yağların sırasıyla %42 ve %25 inhibe edici aktivite sağladığı anlaşılmaktadır. Piyasadan temin edilen iki yağ örneği de yine önemli derecede tripsin inhibe edici aktivite sergilemiştir (sırasıyla %39 ve %35 inhibisyon). Diğer taraftan vişne tohumu yağının kimotripsin üzerinde belirgin bir etkisinin olmadığı anlaşılmıştır. GC-FID (Gaz kromatografisi-Alev iyonlaşma dedektörü) sonuçlarından hareketle genel olarak tüm yağ örneklerinde majör olarak linoleik, oleik ve palmitik asit bulunduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially in recent years, sour cherry (Prunus cerasus L.) by-products have started to attract more attention and become the subject of new studies with understanding of their functional properties. Within the scope of this thesis, it was aimed to determine the in vitro antiinflammatory activity of sour cherry seed oil samples obtained by Soxhlet extraction and maceration, and ten sour cherry seed oil samples supplied from market. As a result, it was determined that oils obtained by Soxhlet extraction and maceration methods inhibited 15- LOX enzyme by 80% and 57%, respectively. Two oil samples supplied from the market showed significant 15-LOX inhibitory activity, 62% and 42%. When the COX-1 and COX 2 results are examined, it is observed that although generally no significant activity is observed, the oil obtained by Soxhlet extraction exhibited COX-1 and COX-2 inhibitory activity at rates of 38% and 32%, respectively, and the oil obtained by maceration exhibited COX-1 and COX-2 inhibitory activity at rates of 25% and 23%, respectively. When trypsin inhibitory activity results were examined, it was understood that oils obtained by Soxhlet extraction and maceration provided 42% and 25% inhibitory activity, respectively. The two oil samples obtained from market also exhibited significant trypsin inhibitory activity (39% and 35% inhibition, respectively). On the other hand, it was understood that sour cherry seed oil did not have significant effect on chymotrypsin. Based on the GS-FID results, it was understood that linoleic, oleic and palmitic acid were found to be the major components in all oil samples.