Investigation of the effects of video-based stabilization exercises on pain, functionality, exercise adherence, kinesiophobia, and quality of life in non-specific chronic low back pain
Non - spesifik kronik bel ağrısında video tabanlı stabilizasyon egzersizlerinin ağrı, fonksiyonellik, egzersize uyum, kinezyofobi ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 1003097
  2. Yazar: SERRA SÜREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE GİZEM KALAYCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ATAŞ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, nonspesifik kronik bel ağrısı olan bireylerde video bazlı ve resimli broşür şeklinde verilen kor stabilizasyon egzersizlerinin ağrı, fonksiyonellik, egzersize uyum, kinezyofobi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkileri incelendi. Çalışmaya gönüllü olarak katılan 42 birey, randomize kontrollü olarak, Research Randomizer programı kullanılarak video bazlı ve resimli broşür olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da haftada üç gün, 30–40 dakika süren, altı haftalık aynı egzersiz programı uygulandı. Ağrı, fonksiyonellik, kinezyofobi ve yaşam kalitesi sırasıyla Görsel Analog Skala, Oswestry Disabilite İndeksi, Tampa Kinezyofobi Ölçeği ve Kısa Form-36 ile değerlendirildi. Egzersize uyum değerlendirmesinde Egzersize Uyum Derecelendirme Ölçeği ve Egzersiz Günlüğü kullanıldı. Her iki grupta da tedavi sonrasında tüm parametrelerde anlamlı iyileşmeler görüldü (p<0,05). Gruplar karşılaştırıldığında, fonksiyonellik ve kinezyofobi açısından resimli broşür grubunda daha fazla iyileşme kaydedildi. Sonuç olarak, nonspesifik kronik bel ağrısı olan bireylerde uygulanan kor stabilizasyon egzersizlerinin sunum yönteminin fonksiyonellik ve kinezyofobi üzerinde belirleyici bir etkisi olduğu; özellikle resimli broşür ile uygulanan programın bu parametrelerde daha anlamlı iyileşmeler sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of core stabilization exercises delivered via video-based and illustrated brochure methods on pain, functionality, exercise adherence, kinesiophobia, and quality of life in individuals with non-specific chronic low back pain were investigated. A total of 42 volunteers were randomly assigned to either the video-based or illustrated brochure group using the Research Randomizer program in a randomized controlled design. Both groups participated in the same exercise program, performed three times a week for 30–40 minutes over six weeks. Pain, functionality, kinesiophobia, and quality of life were assessed using the Visual Analog Scale, Oswestry Disability Index, Tampa Kinesiophobia Scale, and Short Form-36, respectively. Exercise adherence was evaluated using the Exercise Adherence Rating Scale and Exercise Diary. Significant improvements were observed in all parameters in both groups after the intervention (p<0.05). When the groups were compared, greater improvements in functionality and kinesiophobia were observed in the illustrated brochure group. In conclusion, the mode of delivery of core stabilization exercises appears to have a decisive effect on functionality and kinesiophobia in individuals with non-specific chronic low back pain, with the program delivered via illustrated brochure providing more significant improvements in these parameters.