Telerehabilitasyon ile takip edilen total diz protezli hastalarda standart egzersiz programına eklenen core stabilizasyon egzersizlerinin hasta bildirimli ve performansa dayalı sonuçlar üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of core stabilization exercises added to the standard exercise program on patient-reported and performance-based outcomes in patients with total knee prosthesis follow-up with telerehabilitation
- Tez No: 820530
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BÜKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışmamızın amacı; ameliyat sonrası telerehabilitasyon (TR) yöntemi ile takip edilen total diz protezli (TDP) hastalarda, standart egzersiz programına eklenen core stabilizasyon egzersizlerinin hasta bildirimli ve performansa dayalı sonuçlar üzerine etkilerini araştırmaktır. TDP ameliyatı yapılacak olan 42 hasta randomize olarak 2 gruba ayrıldı [Grup 1: Standart Egzersiz Programı Grubu (n= 21), Grup 2: Standart Egzersiz Programı + Core Stabilizasyon Egzersiz Programı Grubu (n= 21)]. Hastalara taburcu olana kadar (1 gün) standart bir fizyoterapi ve rehabilitasyon (FTR) programı uygulandı ve ev egzersiz programı verildi. Taburculuk sonrası her iki gruba; ilk 8 hafta bir fizyoterapist gözetiminde haftada 2 defa 45'er dakikalık video konferans temelli TR ile FTR programı, son 4 hafta ise telefon temelli TR ile günlük olarak takip edilen yürüme programı uygulandı. Grup 1'e standart egzersiz programındaki egzersiz ve müdahaleler, Grup 2'ye ise; Grup 1'e ek olarak core stabilizasyon egzersiz programındaki egzersizler de verildi. Değerlendirmeler; ameliyat öncesi, ameliyat sonrası birinci, ikinci ve üçüncü aylarda TR ile yapıldı. Fonksiyonel düzey Western Ontario McMaster Üniversitesi Osteoartrit İndeksi (WOMAC) ile, ağrı şiddeti WOMAC'ın ağrı alt kategorisi ve Görsel Analog Skalası (GAS) ile, etkilenen diz eklem hareket açıklığı (EHA) Kopenhag Diz Eklem Hareket Açıklığı Skalası (KDES) ile, sağlık ile ilgili yaşam kalitesi Kısa Form-12 (KF-12) ile, genel yaşam kalitesi ise Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Form (WHOQOL-BREF) ile, alt ekstremite kas kuvveti 30 Saniye Sandalyeye Otur-Kalk Testi ile ve lokomotor performans Merdiven Çıkma-İnme Testi ile değerlendirildi. Tedavi sonrası istatistiksel olarak anlamlı şekilde her iki gruptaki hastaların fonksiyonel düzeylerinde (WOMAC) iyileşme; ağrı şiddetlerinde (GAS ve WOMAC-Ağrı) azalma; etkilenen diz fleksiyon ve ekstansiyon EHA'da (KDES), sağlık ile ilgili ve genel yaşam kalitelerinde (sırasıyla KF-12 ve WHOQOL-BREF), alt ekstremite kas kuvvetlerinde (30 Saniye Sandalyeye Otur-Kalk Testi) ve lokomotor performanslarında (Merdiven Çıkmaİnme Testi) artış saptandı (p0,05) bulundu. TR ile uygulanan FTR programlarının ameliyat sonrası TDP hastalarında hasta bildirimli ve performansa dayalı sonuçları iyileştirmek için etkili olduğu kanaatindeyiz. Ayrıca standart egzersiz programına eklenen core stabilizasyon egzersizlerinin fonksiyonel düzeyi, etkilenen diz ekstansiyon eklem hareket açıklığını, genel yaşam kalitesini, alt ekstremite kas kuvvetini ve lokomotor performansı geliştirmek için ek faydalar sağladığını ancak etkilenen diz fleksiyon eklem hareket açıklığını artırmak ve ağrı şiddetini azaltmak için ek fayda sağlamadığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of core stabilization exercises added to the standard exercise program on patient-reported and performance-based outcomes in patients with total knee prosthesis (TKP) followed up with telerehabilitation (TR) after surgery. 42 patients undergoing TKP surgery were randomly divided into 2 groups [Group 1: Standard Exercise Program Group (n= 21), Group 2: Standard Exercise Program + Core Stabilization Exercise Program Group (n= 21)]. A standard physiotherapy and rehabilitation (PTR) program was applied to the patients until discharge (1 day) and a home exercise program was given. After discharge to both groups; In the first 8 weeks, under the supervision of a physiotherapist, a 45-minute video conference-based TR and PTR program was applied twice a week, and a daily walking program with telephonebased TR was applied in the last 4 weeks. Group 1 was given exercises and interventions in the standard exercise program, and Group 2 was given exercises in the core stabilization exercise program in addition to Group 1. Assessments; preoperative, postoperative first, second and third months were performed with TR. The outcome measures used were; Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) for functional level, WOMAC's pain subcategory and Visual Analog Scale (VAS) for pain severity, Copenhagen Knee Range of Motion Scale (CKRS) for affected knee range of motion (ROM), Short Form-12 (SF-12) for health-related quality of life, World Health Organization Quality of Life Scale Brief Version (WHOQOL-BREF) for overall quality of life, 30-s Chair-Stand Test for lower extremity muscle strength and Stair Climb Test for locomotor performance. After treatment; patients in both groups had functional levels (WOMAC), pain severity (GAS and WOMAC-Pain), affected knee flexion and extension ROM (KDES), healthrelated and overall quality of life (SF-12 and WHOQOL-BREF respectively), lower extremity muscle strength (30-s Chair-Stand Test) and locomotor performances (Stair Climb Test) were found to be statistically significant improved (p 0.05) was observed. We believe that PTR programs applied with TR are effective in improving patientreported and performance-based outcomes in postoperative TDP patients. In addition, we think that core stabilization exercises added to the standard exercise program provide additional benefits to improve the functional level, affected knee extension ROM, healthrelated and overall quality of life, lower extremity muscle strength and locomotor performance, but do not provide additional benefits to increase the affected knee ROM and reduce pain severity.