Uluslararası örgüt olarak Avrupa Birliği modelinin Türk Devletler Teşkilatı bütünleşme sürecinde uygulanabilirliği
Applicability of the European Union model as an international organization in the integration process of the Organization of Turkic States
  1. Tez No: 1003110
  2. Yazar: MAHSA MEHDIZADEHYOUSHANLOUEI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Türk Devletleri Teşkilatı (TDT), daha önce literatürde Türk Konseyi veya Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi olarak bilinirken, günümüzde mevcut adıyla faaliyet göstermektedir. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye'nin üye olduğu; Macaristan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkmenistan'ın ise gözlemci statüsünde yer aldığı bu teşkilat, Türk Devletleri arasında çok yönlü işbirliklerini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Uluslararası siyasi ve ekonomik dinamikler, bölgesel düzeyde güçlü bir işbirliği mekanizmasının oluşturulmasını zorunlu kılmaktadır. TDT, kuruluşundan itibaren üye devletlerin köklü tarihsel, kültürel ve dilsel bağlarına dayanan güçlü bir kapasiteye sahiptir. Ekonomik potansiyeli ve giderek genişleyen etki alanı ile dikkat çekmekte, jeopolitik ve jeostratejik konumu itibarıyla uluslararası sistemde önemli bir aktör olma yolundadır. Bu çalışma, Yeni İşlevselcilik (Neofunctionalism) teorisi çerçevesinde Avrupa Birliği'nin bütünleşme sürecini analiz ederek, bu teorinin Türk Devletleri Teşkilatı'na nasıl uyarlanabileceğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yeni İşlevselcilik, bütünleşmenin başlangıçta belirli sektörlerdeki işbirlikleriyle başladığını ve zamanla diğer alanlara yayıldığını savunmaktadır. Avrupa Birliği, başlangıçta ekonomik işbirliğine dayalı olarak gelişmiş, zamanla kurumsal, siyasi ve sosyal alanlara da yayılmış, bu süreç sonucunda küresel bir aktör haline gelmiştir. Bu ilerleme, karşılıklı bağımlılığı artırarak kurumsal bütünleşmeyi derinleştirmiştir. Yeni İşlevselcilik, sadece bir teori değil, aynı zamanda bölgesel bütünleşme stratejisi olarak da değerlendirilmektedir. Bütünleşmenin kademeli bir şekilde ilerlemesini ve kurumsal yapıların zamanla genişleyerek pekişmesini öngörmektedir. Avrupa'daki deneyimler, teorinin pratikte nasıl işlediğini göstererek, bölgesel bütünleşme çalışmalarına önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Organization of Turkic States previously known in the literature as the Turkic Council or the Cooperation Council of Turkic Speaking States, currently operates under its present name. With Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, and Turkey as members, and Hungary, the Turkish Republic of Northern Cyprus, and Turkmenistan as observers, this organization aims to promote multilateral cooperation among Turkic States. International political and economic dynamics necessitate the creation of a strong cooperation mechanism at the regional level. Since its establishment, the OTS has demonstrated strong capacity, drawing on the deep-rooted historical, cultural, and linguistic ties of its member states. It attracts attention due to its economic potential and expanding sphere of influence, and it is on its way to becoming an important actor in the international system because of its geopolitical and geostrategic position. This study aims to analyze the European Union's integration process within the framework of Neofunctionalism theory and to evaluate how this theory can be adapted to the Organization of Turkic States. Neofunctionalism argues that integration initially starts with cooperation in specific sectors and gradually spreads to other areas over time. The European Union, which initially developed based on economic cooperation, has expanded into institutional, political, and social spheres over time, becoming a global actor as a result of this process. This progress has deepened institutional integration by increasing interdependence. Neofunctionalism is considered not only a theory but also a strategy for regional integration. It envisions a gradual progression of integration and the consolidation of institutional structures over time. European experiences provide important insights into how the theory works in practice, contributing significantly to the study of regional integration.