Babür İmparatorluğu'nun yıkılmasının sebepleri
Reasons for the collapse of the Babürid Empire
  1. Tez No: 1003111
  2. Yazar: VEDAT MERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA YAĞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bâbür İmparatorluğu'nun kurucusu Bâbür Şah ve ardılları, Asya'nın son büyük fatihlerinden Emîr Timur Küregen'in neslindendir. Bu sebeple Bâbürlüler Çağatay Türk'ü olup, tarih kitaplarında“Timuroğulları veya Gürkanlılar”olarak da addedilirler. Onlar, Türkistan'da parçalanmış Timurlu topraklarında tutunamayarak, daha evvel Timur'un zapt ettiği Hindistan'a yönelmiş ve şanslarını burada denemeye karar vermiştir. Bâbür Şah liderliğinde gerçekleştirilen toplam beş seferin sonunda 21 Nisan 1526 tarihinde yapılan Pânîpet Savaşı'nda on iki bin kişilik bir kuvvetle Delhi Sultanlığı'nın son temsilcileri Lûdîlerin yüz bin kişilik ordusunu mağlup eden Bâbürlüler, burada yaklaşık üç buçuk asır ayakta kalacak yeni bir Türk devleti kurmaya muvaffak olmuştur. Bâbür Şah'ın halefi Hümâyûn Şah döneminde bir ara yıkılma tehlikesi geçirmesine rağmen Hindistan'ın kuzeyinde hâkimiyeti tesis ederek kuruluş sürecini tamamlayan Bâbürlüler, Ekber Şah döneminden itibaren takip edilen genişleme siyaseti sayesinde yükseliş devrine girmiş ve altıncı hükümdar Âlemgîr Evrengzîb'in saltanatı sırasında Hint alt kıtasının tamamını idaresi altına almıştır. Fakat Bâbürlülerin hâkimiyetindeki bu geniş sınırlar, Evrengzîb'in 1707'de hayatını kaybetmesiyle başlayan veraset savaşları, tahta oturan zayıf hükümdarlar, imparatorluk içinde artan hizipleşmeler, bağımsızlık isyanları, iktisadî ve içtimâî problemler ve dış istilalar gibi, daha pek çok iç ve dış etkenden dolayı küçülmeye başlamıştır. Bâbür İmparatorluğu'na en büyük darbeyi ise 17. yüzyılın başlarından itibaren Hindistan'da önce ticari imtiyazlar elde eden, daha sonra da siyasi ve silahlı bir güce dönüşen İngiliz Doğu Hindistan Şirketi vurmuştur. Zira 19. yüzyılın başına dek tüm bu olup bitenlere rağmen, otoritesi tanınmaya devam eden Bâbür imparatorları, bu tarihten sonra hanedanlığın tarih sahnesinden çekildiği 1858 yılına kadar İngilizlerin maaşlı birer memuru hâline gelmişlerdir. Dolayısıyla yıkılış süreci de kuruluşu kadar sancılı geçen Bâbür İmparatorluğu'nun son yüz elli yılı, daha fazla araştırılmaya ve irdelenmeye değer bir husustur. Bu bağlamda doktora tezimizde Bâbür İmparatorluğu'nu yıkıma götüren meseleleri konu edinmiş olmamızla gerek Hindistan Türk tarihi araştırmalarına gerekse Bâbürlülerin yıkılışına sebep olan iç ve dış etkenlerin daha iyi analiz edilmesine katkıda bulunulması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The founder of the Baburid Empire, Babur Shah and his successors were descendants of Amir Timur Kuregen, one of the last great conquerors of Asia. For this reason, the Baburids were Chagatai Turks and are also referred to as 'Timurids or Gurkanids' in history books. Unable to hold on to the fragmented Timurid lands in Turkestan, they turned to India, which Timur had previously conquered, and decided to try their luck there. At the end of a total of five campaigns led by Babur Shah, the Baburids defeated the hundred thousand-strong army of the Ludis, the last representatives of the Delhi Sultanate, with a force of twelve thousand men at the Battle of Panipat on April 21, 1526, and succeeded in establishing a new Turkish state here that would survive for nearly three and a half centuries. The Baburids, who had completed the establishment process by establishing sovereignty in the north of India despite the danger of collapse during the reign of Humayun Shah, the successor of Babur Shah, entered a period of ascendancy thanks to the expansion policy pursued since the reign of Akbar Shah and took the entire Indian subcontinent under their rule during the reign of the sixth ruler Alamgir Aurangzeb. However, these vast borders of the Baburids began to shrink due to many internal and external factors such as succession wars, weak rulers, increasing factionalisation within the empire, independence rebellions, economic and social problems and foreign invasions, which started after the death of Aurangzeb in 1707. The biggest blow to the Baburid Empire was dealt by the British East India Company, which first gained commercial concessions in India from the early 17th century onwards, and then turned into a political and armed power. The Baburid emperors, whose authority continued to be recognised despite all these events until the beginning of the 19th century, became salaried officials of the British until 1858, when the dynasty disappeared from the stage of history. Therefore, the last one hundred and fifty years of the Baburid Empire, the collapse of which was as painful as its foundation, is worthy of further research and scrutiny. In this context, it is hoped that our doctoral thesis on the issues that led to the fall of the Baburid Empire will contribute both to the study of Indian Turkish history and to a better analysis of the internal and external factors that led to the fall of the Baburids.