Rodosçuk' ta sosyal ve ekonomik hayat (1695-1703)
Social and economic life in Rodosçuk (1695-1703)
  1. Tez No: 1003112
  2. Yazar: FADİME GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETEM ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Sultan II. Mustafa döneminde (1695-1703) Osmanlı Devleti'nin önemli şehirlerinden Rodosçuk'un sosyal ve ekonomik yapısı şer'iyye sicillerine dayanılarak incelenmiştir. Araştırmanın temel kaynaklarını, söz konusu yıllara ait dokuz adet şer'iyye sicili oluşturmuştur. Bu siciller dönemin toplumsal ilişkilerini, aile yapısını, hukuki düzenlemelerini ve ekonomik faaliyetlerini anlamada birincil kaynak niteliği taşımaktadır. Çalışma bir giriş ve iki ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde Rodosçuk'ta sosyal yaşam ele alınmış; aile yapısı, evlilik ve boşanma, mehir ve nafaka uygulamaları, miras ve veraset, vasi ve vekil tayini, kölelik, ihtida (din değiştirme) gibi konular değerlendirilmiştir. Ayrıca toplum düzenini bozan suçlar (hırsızlık, cinayet, darp) ile ilgili kayıtlar analiz edilmiştir. İkinci bölümde ise ekonomik yaşam üzerinde durulmuş; ticari faaliyetler, mülk alım-satımı, vergi, meslekler, servet dağılımı, borçlanma ilişkileri, hibe, vakıflar ve imar faaliyetleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the social and economic structure of Rodosçuk, one of the important cities of the Ottoman Empire during the reign of Sultan Mustafa II (1695-1703), based on Sharia court records. The primary sources of the research are nine Sharia court records from the aforementioned years. These records serve as primary sources for understanding the social relations, family structure, legal regulations, and economic activities of the period. The study consists of an introduction and two main sections. The first section examines social life in Rodosçuk, evaluating topics such as family structure, marriage and divorce, dowry and alimony practices, inheritance and succession, the appointment of guardians and representatives, slavery, and conversion (conversion to Islam). Additionally, records related to crimes that disrupted social order (theft, murder, and assault) were analyzed. The second section focuses on economic life. Commercial activities, property purchases and sales, taxes, professions, wealth distribution, foundations, and urban development were examined.