Yöresel mutfağın gastronomi turizmine kazandırılması açısından stratejik yaklaşım: Zonguldak örneği
A strategic approach in terms of bringing local cuisine to gastronomy tourism: The example of Zonguldak
  1. Tez No: 1003138
  2. Yazar: SERCAN KADAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KALE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Turizm Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Zonguldak mutfak kültürünün karakteristik özelliklerini belirlemek ve gastronomi turizmi potansiyelini değerlendirmek amacıyla nitel araştırma deseniyle tasarlanmıştır. Veri toplama sürecinde, katılımcıların bilgi birikimlerini derinlemesine aktarabilmelerine olanak tanıyan yaılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Elde edilen veriler; olgu ve durumları bütüncül bir bakış açısıyla ortaya koyabilmek adına içerik ve betimsel analiz yöntemleriyle çözümlenmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında Zonguldak mutfak kültürüne yönelik veriler toplanmıştır. İkinci aşamasında, mevcut durumun tespiti için SWOT analizi yapılmış; belirlenen faktörlerin önem dereceleri ise Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci tekniği ile önceliklendirilmiştir. Son aşamada, analiz sonuçları TOWS matrisine tabi tutularak Zonguldak mutfak kültürünün gastronomi turizmine kazandırılmasına yönelik stratejik öneriler geliştirilmiştir. Zonguldak mutfak kültürüne yönelik gerçekleştirilen nitel analizler, yerel gastronomi kimliğinde un kullanımı baskın bir karakter sergilediğini ortaya koymaktadır. Stratejik açıdan yapılan SWOT analizi bulguları ise bölgenin en önemli rekabet avantajının, gastronomik marka değerini temsil eden tescilli ürünler ile yüksek coğrafi işaret potansiyeli olduğunu göstermektedir. Bu durum, ilin yerel mutfak mirasının tescil süreçleri üzerinden turizmde stratejik bir güç olarak kullanılabileceğine işaret etmektedir. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu, yörede gastronomi ve aşçılık eğitimi veren ortaöğretim ve lisans düzeyindeki kurumların varlığını en stratejik fırsat olarak görürken, Zonguldak gastronomi turizmi için en kritik dışsal tehdit olarak yöresel yemeklerin unutulması olduğunu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
This research was designed with a qualitative research design to determine the characteristic features of Zonguldak's culinary culture and to evaluate its potential for gastronomy tourism. During the data collection process, a semi-structured interview technique was employed to allow participants to convey their knowledge in depth. The gathered data were analyzed using content and descriptive analysis methods to present the phenomena and situations from a holistic perspective. In the first stage of the study, data related to the culinary culture of Zonguldak were collected. In the second stage, a SWOT analysis was conducted to determine the current situation, and the importance levels of the identified factors were prioritized using the Fuzzy Analytic Hierarchy Process (FAHP) technique. In the final stage, the results of the analyses were evaluated through the TOWS matrix, and strategic recommendations were developed to integrate Zonguldak's culinary culture into gastronomy tourism. Qualitative analyses of Zonguldak's culinary culture reveal that the use of flour exhibits a dominant character within the local gastronomic identity. Furthermore, SWOT analysis findings indicate that the region's most significant competitive advantage lies in its registered products representing gastronomic brand value and its high potential for Geographical Indications (GI). This suggests that the province's local culinary heritage can be utilized as a strategic strength in tourism through registration processes. While a vast majority of participants perceive the existence of secondary and undergraduate institutions providing gastronomy and culinary arts education as the most strategic opportunity, they consider the oblivion of local dishes to be the most critical external threat to Zonguldak's gastronomy tourism.