Dijital bağımlılığın ilkokul öğrencilerinin yazmaya yönelik tutum ve hikaye yazma becerileri üzerindeki rolü
The role of digital addiction in primary school students' attitudes toward writing and their story-writing skills
- Tez No: 1003139
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOCAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, dijital bağımlılığın ilkokul öğrencilerinin yazma tutumları ve hikâye yazma becerileri üzerindeki rolünü ortaya koymaktır. Araştırma nicel araştırma yöntem türünden ilişkisel tarama modeli ile şekillenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim öğretim yılında, Şırnak ili Uludere ilçesi ilkokullarında öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Veri toplama araçları ''Kişisel Bilgi Formu'', ile ''Çocuklar İçin Dijital Bağımlılık Ölçeği'', ''Yazma Tutum Ölçeği'' ve ''Hikâye Yazma Becerisini Değerlendirme Ölçeği'' oluşturmaktadır. Araştırma, çocukların orta düzeyde bağımlılığa sahip oldukları tespit edilmiştir. Cinsiyetler arası ve sınıf düzeyi değişkenlerinde anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin yazma tutumlarının ise orta düzeyin biraz üstünde olduğu ve cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Hikâye yazma becerisi değerlendirme ölçeğine göre öğrencilerde düşük düzeyde hikaye yazma becerisine sahip oldukları görülmektedir. Hikâye yazma becerisi değerlendirme ölçeğinden elde edilen toplam puan neticesinde, kız öğrencilerin hikâye yazma becerisinin erkek öğrencilerden anlamlı derecede iyi olduğu ancak sınıf düzeyinde bir fark olmadığı anlaşılmaktadır. Hikâye yazma becerisi ile dijital bağımlılık arasında orta düzeyin üzerinde negatif bir ilişki bulunmaktadır. Öğrencilerin bağımlılık düzeyleri arttıkça hikâye yazma becerilerinin azaldığı görülürken, yazma tutumları ile dijital bağımlılıkları arasında negatif düzeyde yüksek bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin dijital bağımlılıkları arttıkça yazma tutumları azalmaktadır. Buna ek olarak yazmaya yönelik tutum ile hikâye yazma becerisi arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki saptanmıştır. Dijital bağımlılık ve yazma tutumu değişkenleri birlikte, hikâye yazma becerisine ilişkin varyansın %42'sini açıklamıştır (R² = .42). Son olarak yazmaya yönelik tutum, dijital bağımlılık ile hikaye yazma becerisi arasındaki ilişkide kısmi bir aracılığa sahip olduğu görülmüştür. Bu duruma bağlı olarak dijital bağımlılığın, yazmaya karşı olumsuz tutum gösteren öğrencileri daha çok etkilediği söylenebilir. Diğer bir ifadeyle Dijital bağımlılığın yazma becerisi üzerindeki etkisi öğrencilerin yazma tutumundan etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to reveal the role of digital addiction on elementary school students' attitudes toward writing and their story-writing skills. The research was designed using a quantitative research method, specifically a correlational survey model. The sample of the research consists of 3rd and 4th grade students attending elementary schools in Uludere district, Şırnak province, during the 2024-2025 academic year. The data collection tools consist of the“Personal Information Form,”the“Digital Addiction Scale for Children,”the“Writing Attitude Scale,”and the“Story Writing Skill Assessment Scale.”Based on the research findings, it was determined that the children had a moderate level of addiction. No significant difference was found between genders or grade levels. It was concluded that students' attitudes toward writing were slightly above average and that there was no significant difference between genders or grade levels. According to the story writing skill assessment scale, students were found to have low-level story writing skills. Based on the total score obtained from the story writing skill assessment scale, it is understood that female students' story writing skills are significantly better than male students', but there is no difference at the class level. There is a negative correlation above the moderate level between story writing skills and digital addiction. As students' addiction levels increase, their story writing skills decrease, while a high negative correlation was found between their attitudes towards writing and their digital addiction. Students' attitudes toward writing decrease as their digital addiction increases. In addition, a moderate positive relationship was found between attitudes toward writing and story writing skills. Together, the variables of digital addiction and attitude toward writing explained 42% of the variance in story writing skills (R² = .42). Finally, it was observed that attitudes toward writing partially mediated the relationship between digital addiction and story writing skills. Accordingly, it can be said that digital addiction affects students with negative attitudes toward writing more. In other words, the effect of digital addiction on writing skills is influenced by students' attitudes toward writing.