Rekreatif etkinliklerin otantiklik deneyimi ve tur memnuniyetine etkisi: Frigya Bölgesi örneği
The effect of recreational activities on authenticity experience and tour satisfaction: Phrygian Region example
- Tez No: 1003142
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Frigya Afyonkarahisar Bölgesi'nde düzenlenen kültür turlarında sunulan rekreatif faaliyetlere katılımın, turistlerin otantiklik deneyimi ve tur memnuniyeti üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma kapsamında; tarihî ve kültürel alan ziyaretleri, yerel kültürel etkinlikler, yöresel mutfak deneyimleri, doğa temelli faaliyetler ve deneyim odaklı uygulamalar gibi rekreatif etkinliklerin, ziyaretçilerin algıladıkları otantiklik düzeyi ve genel tur memnuniyeti üzerindeki rolü değerlendirilmiştir. Araştırmanın verileri, Frigya Bölgesi'nde gerçekleştirilen kültür turlarına katılan 402 kişiden anket yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, geçerlilik ve güvenilirlik analizleri, korelasyon analizi ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Yapılan faktör analizleri sonucunda kullanılan ölçeklerin geçerli ve güvenilir olduğu belirlenmiştir. Bulgular, rekreatif faaliyetlere katılım, otantiklik deneyimi ve tur memnuniyeti arasında güçlü ve anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca rekreatif faaliyetlere katılımın hem otantiklik deneyimi hem de tur memnuniyeti üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, kültür turizmi destinasyonlarında sunulan rekreatif faaliyetlerin ziyaretçilerin deneyimsel değerini artırmada, otantiklik algısını güçlendirmede ve memnuniyet düzeyini yükseltmede önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu bağlamda çalışma, kültür turlarının planlanmasında deneyim odaklı rekreatif faaliyetlerin önemine dikkat çekmekte; destinasyon yöneticileri ve tur operatörleri için uygulamaya yönelik öneriler sunmakta ve rekreasyon, otantiklik deneyimi ve tur memnuniyeti arasındaki ilişkiyi ampirik olarak ortaya koyarak literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of participation in recreational activities offered within cultural tours on tourists' authenticity experience and tour satisfaction, taking the Frigya (Afyonkarahisar) Region as a case study. Within the scope of the research, recreational activities such as visiting historical sites, participating in local cultural events, experiencing local cuisine, engaging in nature-based activities, and engaging in experiential practices were evaluated in terms of their contribution to tourists' perceptions of authenticity and overall tour satisfaction. The research data were collected using a structured questionnaire from 402 participants who joined cultural tours in the Frigya Region. Descriptive statistics, reliability and validity analyses, correlation analysis, and regression analyses were applied to analyze the data. Exploratory factor analysis results indicated that the scales used in the study were valid and reliable. The findings revealed strong and statistically significant relationships between recreational participation, perceived authenticity, and tour satisfaction. Additionally, participation in recreational activities has a significant and positive effect on both authentic experience and tour satisfaction. The results suggest that recreational activities play an important role in enhancing tourists' experiential value, strengthening their sense of authenticity, and increasing satisfaction levels in cultural tourism destinations. In this context, the study offers important implications for destination managers and tour operators in designing experience-oriented cultural tours, and contributes to the literature by empirically demonstrating the relationship between recreation, authentic experiences, and tour satisfaction.