Parkinson tedavisi sırasında 3-o-metildopanın meydana gelişinde rol oynayan enzimi inhibe edici yeni azometin bileşikleri ve in siliko çalışması
New azomethine compounds as inhibitors of the enzyme involved in the formation of 3-o-methyldopa during parkinson's therapy and an in silico study
- Tez No: 1003163
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Parkinson hastalığı (PH) dünya çapında en yaygın ikinci nörodejeneratif hastalıktır. Hastalığın nedeni beynin substantia nigra bölgesindeki dopaminerjik hücrelerin ölümüdür. PH tedavisi için en etkili farmakolojik ilaç dopamin öncüsü olan (L-3,4-dihidroksifenilalanin, L-DOPA) Levodopa'dır. Ancak L-DOPA'nın %1-3 kadar kısmı beyne ulaşır. Bu nedenle L-DOPA'dan maksimum verim elde edebilmek ve derişimini sabit tutabilmek için uygulanan yöntemlerden biri katekol-O-metiltransferaz (KOMT) enzim inhibitörlerini kullanmaktır. Tez kapsamında, KOMT inhibitörlerine model olabilecek triazol ve tetrazol temelli Schiff bazlarının in siliko araştırması ve hücre hattı sitotoksisite tahminleri yapıldıktan sonra hedef moleküllerin KOMT inhibisyonu için uygun yapılar olduğu sonucuna varılmış ve sentezleri gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen altı Schiff bazı türevlerinin yapıları elementel analiz, UV-GB, FT-IR, NMR ve HRMS yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Ardından Schiff bazlarının KOMT enzim inhibisyonu üzerine olan araştırmaları sonucunda 2H5NB-5AT kodlu Schiff bazının 56,48 µM IC50 değeri ile en iyi inhibisyon sonucunu gösterdiği belirlenmiştir. Moleküler kenetleme analizleri sonucunda tüm Schiff bazlarının KOMT enziminin aktif bölgesine Mg²⁺ iyonu ve Glu249 amino asiti ile etkileşerek yerleşebildiği, ayrıca en yüksek bağlanma skorlarının 2H5NB-TRİ kodlu Schiff bazı için –8,555 kcal/mol, 2H5NB-5AT kodlu Schiff bazı için ise –8,191 kcal/mol olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's Disease (PD) is the second most common neurodegenerative disease worldwide. The cause of the disease is the death of dopaminergic cells in the substantia nigra region of the brain. The most effective pharmacological drug for PD treatment is Levodopa, a dopamine precursor (L-3,4-dihydroxyphenylalanine, L-DOPA). However, only 1-3% of L-DOPA reaches the brain. Therefore, one method used to maximize the efficiency of L-DOPA and maintain its concentration is to use catechol-O-methyltransferase (COMT) enzyme inhibitors. Within the scope of the thesis, triazole and tetrazole-based Schiff bases that could serve as models for COMT inhibitors were investigated in silico, and cell line cytotoxicity predictions were made. It was concluded that the target molecules were suitable structures for COMT inhibition, and their synthesis was carried out. The structures of the six synthesized Schiff base derivatives were characterized using Elemental Analysis, UV-Vis, FT-IR, NMR, and HRMS methods. Subsequently, studies on the KOMT enzyme inhibition of the Schiff bases revealed that the 2H5NB-5AT Schiff base showed the best inhibition result with an IC50 value of 56.48 µM. Molecular docking analyses revealed that all Schiff bases could bind to the active site of the KOMT enzyme by interacting with the Mg²⁺ ion and the Glu249 amino acid. And the highest binding scores were determined to be –8.555 kcal/mol for the Schiff base coded 2H5NB-TRI and –8.191 kcal/mol for the Schiff base coded 2H5NB-5AT.