İsi Melikzade'nin hikayeleri üzerine bir inceleme
An analysis of the short stories of Isi Melikzade
  1. Tez No: 1003167
  2. Yazar: AYSEL TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Dilleri ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tezi yazmakta başlıca maksat 1960 Nesri'nin önemli temsilcilerinden biri olan İsi Melikzade'nin hayatı, eserleri, filmografisi hakkında malumat vermek, hikâyelerini ele almak ve incelemektir. İsi Melikzade'nin Azerbaycan edebiyatında, 1960 Nesri'nde kendine has yazı tarzı olması ve araştırmamıza esasen ister Azerbaycan ister Türkiye'de yeterince çalışmaların olmaması tez konumuzu belirlemekte etken unsur olmuştur. Tez giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşur. Giriş bölümünde, Azerbaycan edebiyatının milattan önceki örneklerinden başlayarak günümüze kadar geçirdiği gelişim süreci ele alınır. Birinci bölüm iki kısımdan oluşur. Birinci kısımda 1960 Nesri hakkındda bilgi verilmiş, bu dönemin karakteristik özellikleri ele alınır. İkinci kısımda İsi Melikzade'nin hayatı, edebi kişiliği, filmografisi, eserleri, kitapları ayrıntılı biçimde incelenir. İkinci bölüm de iki kısımdan oluşur. Birinci kısımda hikâyelerin inceleme yöntemleri, ikinci kısımda tez çalışmasının esasları incelenir. Üçüncü bölüm yazarın yirmi hikâyesinin tahlilinden oluşur. Seçilmiş hikâyeleri anlatının bakış açısı, anlatım teknikleri, mekân, zaman, kişiler, olay örgüsü, dil ve üslup yönünden incelenir. Dördüncü bölümde İsi Melikzade'nin tahlil olunan hikâyelerinin Türkiye türkçesine aktarılmış metni yer alır. Sonuç kısmında yazarın bu hikâyelerinde kullandığı bakış açıları, anlatım teknikleri, kullandığı mekân ve zaman dilimleri, işlediği temalar, dil materyelleri toplanarak değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to provide information on the life, works, and filmography of İsi Melikzade, one of the important representatives of the 1960 Prose movement, and to examine and analyze his short stories. Melikzade's distinctive writing style within Azerbaijani literature and the 1960 Prose movement, as well as the lack of sufficient studies on him in both Azerbaijan and Türkiye, have been decisive factors in determining the topic of this thesis. The thesis consists of an introduction, four chapters and a conclusion. The introduction discusses the development of Azerbaijani literature from its preChristian examples to the present. The first chapter is divided into two parts. The first part provides information on the 1960 Prose movement and explains its characteristic features. The second part examines in detail İsi Melikzade's life, literary personality, filmography, works, and books. The second chapter also consists of two parts. The first part focuses on the methods used in the analysis of short stories, while the second part examines the methodological framework of the thesis. The third chapter consists of the analysis of twenty short stories by the author. The selected stories are examined in terms of narrative perspective, narrative techniques, setting, time, characters, plot structure, language, and style. In the fourth chapter, the texts of the analyzed short stories translated into Türkiye Turkish are presented. In the conclusion, the narrative perspectives, narrative techniques, settings, temporal frameworks, themes, and linguistic materials used by the author in these stories are collectively evaluated.