Nesefî'nin medâriku't-tenzîl ve hakâiku't-te'vîl tefsîrindemuhkem ve müteşâbih
Muhkem and müteşâbih in medâriku't-tenzîl and hakâiku't-te'vîl interpretation of nasefî
  1. Tez No: 1003168
  2. Yazar: OSMAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖZÜÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, yöntemi, kapsamı ve kaynaklarıyla ilgili bilgiler verilmektedir. Tezimizin konusu“Nesefî'nin Medâriku't-Tenzîl ve Hakâiku't-Te'vîl Tefsiri'nde Muhkem ve Müteşâbih”meselesidir. Tezimizde Nesefî'nin hayatı, eserleri, muhkem-müteşâbih konusu ve muhkem-müteşâbihle ilgili âyetler hakkında Nesefînin açıklamalarına yer verdik. Müteşâbih meselesi tarih boyunca âlimler arasında çokça tartışılan Kur'ân ilimlerinden biri olmuştur. Bu konu tefsir usûlünün en önemli meselelerinden biridir. Kur'ân'ın doğru anlaşılması için bu meselenin iyice anlaşılması gerekmektedir. Bu meselenin iyice anlaşılması karşıtı olan muhkemin anlaşılmasına da bağlı olduğundan tezimizde muhkem ve müteşabih meselesini beraber işledik. Çalışmamızda başta temel eserler olmak üzere birçok tefsir, tefsir usûlü ve hadis kitaplarından yararlanırken aynı zamanda sözlük, kavram kitabı, tez, makale vb. çalışmalardan istifade ettik.
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction and three parts. In the introduction, information about the subject, purpose, method, scope and sources of the research is given. The subject of our thesis is the issue of Muhkem and Mütesâbih in Nasefî's Interpretation of Medâriku't-Tenzîl and Hakâiku't-Te'vîl. In our thesis, we have included Nasafî's explanations about his life, works, the subject of muhkammutashabih and the verses about muhkam-mutashabih. The issue of mutashabih has been one of the Qur'anic sciences that has been widely discussed among scholars throughout history. This issue is one of the most important issues in the method of tafsir. In order to understand the Qur'an correctly, this issue must be understood thoroughly. Since the understanding of this issue is dependent on the understanding of its opposite, muhkem, we have dealt with the issue of muhkem and mutashabih together in our thesis. In our study, while we benefit from many tafsir, tafsir method and hadith books, especially basic works, at the same time, dictionary, concept book, thesis and article etc. We used the work.