Down sendromu ve otizm spektrum bozukluğu tanısına sahip çocukların annelerinin post travmatik büyüme ve başa çıkma stilleri arasındaki ilişkinin karşılaştırılması
A comparison of the relationship between posttraumatic growth and coping styles among mothers of children diagnosed with down syndrome and autism spectrum disorder
  1. Tez No: 1003193
  2. Yazar: ZEHRA EVİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Özel gereksinimli bir çocuğa sahip olmak, ebeveynler için yoğun stres, belirsizlik ve duygusal zorlanmalar içeren bir yaşam deneyimidir. Otizm spektrum bozukluğu ve Down sendromu, gelişimsel ve davranışsal özellikleri bakımından farklılık gösterdiğinden, ebeveynlerin başa çıkma süreçlerini ve psikolojik uyumlarını çeşitli biçimlerde etkileyebilmektedir. Literatür, zorlu yaşam olaylarının yalnızca olumsuz etkilerle sınırlı olmadığını; bireylerde kişisel güçlenme, yaşamın anlamına ilişkin farkındalık ve ilişkilerde derinleşme gibi olumlu değişimlere de zemin hazırlayabildiğini göstermektedir. Bu olumlu değişim, posttravmatik büyüme kavramıyla açıklanmaktadır. Bu araştırmada, otizm ve Down sendromu tanılı çocuğa sahip annelerin posttravmatik büyüme düzeyleri ile başa çıkma stilleri arasındaki ilişkinin karşılaştırlması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini belirli kurum ve dernekler aracılığıyla ulaşılan 87 anne oluşturmuştur. Veriler Posttravmatik Büyüme Envanteri, Başa Çıkma Tutumları Ölçeği ve demografik bilgi formu ile toplanmıştır. Bulgular, annelerin posttravmatik büyüme düzeylerinin orta-yüksek aralıkta olduğunu; aktif ve problem odaklı başa çıkma stillerinin daha yüksek posttravmatik büyüme ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Otizm grubundaki annelerin duygusal odaklı ve yüklenme niteliğindeki başa çıkma stratejilerini daha sık kullandıkları, Down sendromu grubundaki annelerin ise daha fazla kabullenme eğilimi gösterdikleri belirlenmiştir. Ayrıca ROC analizleri, posttravmatik büyüme düzeylerinin Otizm spektrum bozukluğu (OSB), Down sendromu (DS) ve kontrol gruplarını anlamlı düzeyde ayırt etmediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, özel gereksinimli çocuğa sahip annelerde başa çıkma biçimlerinin travmatik deneyimlerden anlam çıkarma ve büyüme süreçlerinde belirleyici bir rol oynadığı görülmektedir. Bu doğrultuda ebeveynlere yönelik müdahalelerde, başa çıkma becerilerinin güçlendirilmesine odaklanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Having a child with special needs is a demanding life event that may lead to substantial stress, uncertainty, and emotional burden for parents. Autism spectrum disorder and Down syndrome differ in terms of developmental and behavioral characteristics, which may influence parents' coping processes and psychological adjustment in distinct ways. Recent literature suggests that challenging life experiences do not only result in negative outcomes but may also foster positive psychological changes such as personal strength, increased appreciation of life, and improved relationships. These positive changes are conceptualized as post-traumatic growth. This study aimed to examine the relationship between post-traumatic growth levels and coping styles among mothers of children diagnosed with autism or Down syndrome. The sample consisted of 87 mothers recruited through relevant institutions and associations. Data were collected using the Post-Traumatic Growth Inventory, the Coping Attitudes Scale, and a demographic information form. The findings indicated that the mothers reported moderate to high levels of post-traumatic growth. Active and problem-focused coping styles were associated with higher post-traumatic growth. Mothers of children with autism were more likely to use emotion-focused and strain-oriented coping strategies, whereas mothers of children with Down syndrome tended to rely more on acceptance-based coping. Additionally, ROC analyses showed that post-traumatic growth scores did not significantly differentiate the autism, Down syndrome, and control groups. Overall, the results suggest that coping styles play a critical role in how mothers of children with special needs make meaning of their experiences and develop post-traumatic growth. Interventions targeting these families may benefit from focusing on strengthening adaptive coping skills.