Akut nöromüsküler yorgunluğun serum asprosin düzeyine etkisi
Effect of acute neuromuscular fatigue on serum asprosin levels
- Tez No: 1003197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SOSLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Fizyoloji, Sports, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, akut nöromüsküler yorgunluğun serum asprosin düzeyleri, oksidatif stres ve anaerobik performans üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya sağlıklı, düzenli fiziksel aktivite yapan erkek bireyler dâhil edilmiştir. Katılımcıların aerobik performans düzeyleri 30-15 Aralıklı Fitness Testi (30-15 IFT) ile belirlenmiş, ardından Running-based Anaerobic Sprint Test (RAST) uygulanarak akut yorgunluk oluşturulmuştur. Kan örnekleri RAST protokolü öncesi ve hemen sonrası alınmış; serum asprosin, toplam oksidan seviye (TOS) ve toplam antioksidan kapasite (TAK) düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bayesci istatistiksel yöntemler ile de değişimlerin kanıt düzeyi değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, RAST sonrasında asprosin düzeylerinde %18,7 oranında anlamlı artış meydana gelmiştir (BF₁₀ = 10.92). Oksidatif stres göstergesi TOS değerleri %22,4 artarken (BF₁₀ = 14.35), antioksidan kapasite parametresi olan TAK düzeylerinde %6,9'luk ılımlı bir artış eğilimi gözlenmiştir (BF₁₀ = 1.97). Performans çıktılarında ise minimum güçte belirgin düşüş bulunmuş (BF₁₀ = 6.21), yorgunluk indeksi %25,3 oranında artış göstermiştir (BF₁₀ = 9.84). Ayrıca asprosin değişimi ile yorgunluk indeksi arasında pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir (BF₁₀ = 3.77). Bu sonuçlar, akut nöromüsküler yorgunluğun metabolik stres yanıtını önemli ölçüde değiştirdiğini ve asprosinin egzersize karşı hormonal adaptasyonun potansiyel bir biyobelirteci olabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, kısa süreli yüksek şiddette egzersiz sonrası artan asprosin salınımının, enerji metabolizmasının korunmasına ve anaerobik yüklenmeye bağlı fizyolojik yanıtın takip edilmesine katkı sağlayabileceği değerlendirilmektedir. İleride yapılacak çalışmaların farklı yoğunluk ve sürelerdeki egzersiz protokollerini kapsayacak şekilde genişletilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of acute neuromuscular fatigue on serum asprosin levels, oxidative stress, and anaerobic performance. Healthy and physically active male participants were included in this study. The 30–15 Intermittent Fitness Test (30–15 IFT) was performed to determine individualized running velocities, followed by the Running-based Anaerobic Sprint Test (RAST) to induce acute fatigue. Blood samples were collected before and immediately after the RAST protocol. Serum asprosin, total oxidant status (TOS), and total antioxidant capacity (TAC) were analyzed using the ELISA method. Bayesian statistical approaches were used to determine the strength of evidence for changes between pre- and post-exercise measurements. The findings demonstrated a significant elevation in serum asprosin levels (+18.7%) following acute fatigue (BF₁₀ = 10.92, strong evidence). Additionally, TOS levels markedly increased (+22.4%) (BF₁₀ = 14.35), while TAC exhibited a mild increasing trend (+6.9%) (BF₁₀ = 1.97, anecdotal to moderate evidence). Regarding performance outcomes, minimum power significantly decreased after the RAST protocol (BF₁₀ = 6.21), and the fatigue index showed a substantial increase (+25.3%) (BF₁₀ = 9.84). Moreover, a positive relationship was identified between changes in asprosin levels and the fatigue index (BF₁₀ = 3.77), suggesting that the hormonal response is linked to metabolic stress and reduced anaerobic performance. In conclusion, acute neuromuscular fatigue significantly enhances serum asprosin secretion, accompanied by increased oxidative stress and performance decrement. These results indicate that asprosin may serve as a potential biomarker of acute metabolic stress induced by high-intensity exercise. Further research is recommended to examine different exercise intensities, durations, and populations to broaden understanding of asprosin responses to exercise.