Elit erkek eskrimcilerde bir sezon boyunca akut/kronik iş yükü oranının takibi
Monitoring acute/chronic workload ratio for elite male fencers during A season
- Tez No: 623070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ALPAN CİNEMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Antrenman yükü takibi sporcularda performans değişiminin açıklamasını, antrenmana verilen yanıtın anlaşılır olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda yorgunluğun belirlenmesine ve aşırı yüklenme riskinin düşmesine sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 15-23 yaş arası elit erkek eskrim sporcularının yüklenme ve yorgunluk değerlerinin objektif ve subjektif yöntemler aracılığı ile belirlenmesi ve takip edilmesidir. Çalışmaya 17 eskrimci (17,12 ± 2,85 yaş; 7,18 ± 1,95 antrenman yaşı) katılmıştır. Katılımcılara nöromüsküler takip için aktif sıçrama ve eskrimde yön değiştirme hızı testi uygulanmıştır. Antrenman yükü, akut/kronik iş yükü oranı (AKİYO) ve monotonluk için değerler antrenmanın algılanan zorluk derecesi (aAZD-Borg Skalası) ile belirlenmiştir. Uyku kalitesi, kas ağrısı, stres ve yorgunluk düzeyi alt boyutlarıyla zindelik takibi için Hooper İndeksi kullanılmıştır. Eskrimcilerin yaralanmaları da ayrıca not edilmiştir. Toplanılan 18 haftalık tüm veriler, haftalar bazında ele alınarak antrenman ve müsabaka dönemlerinin izlenmesi sağlanmıştır. İncelenen değişkenler arasındaki haftalık farkların incelenmesi için Freidman Testi kullanılmıştır. Haftalık sürecin, antrenman yaşının, antrenman yükünün, AKİYO'nun ve monotonluğun; zindelik ve nöromüsküler durum (aktif sıçrama ve 4-2-2-4 yön değiştirme testi) üzerindeki etkilerinin incelenmesi için Genelleştirilmiş Tahmin Denklemleri (GTD) yaklaşımı kullanılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde aktif sıçramayı, kas ağrısı ve AKİYO'nun etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Monitoring training load, it provides clarification of the change in performance in athletes, clarity of the response to training, determination of fatigue and it reduces the risk of overload by setting the limits of the athlete. The aim of this study was to determine and monitor the load and fatigue values of elite male fencing athletes aged 15-23 years old by objective and subjective methods. Seventeen athletes (17.12 ± 2.85 ages; 7.18 ± 1.95 ages of sport) participated in the study. Neuromuscular monitoring was performed with countermovement jump test (CMJ) and fencing change of direction test (COD). Training load, Acute/Chronic Workload Ratio (ACWR), and monotony values were determined by the session Rating Perceived Exertion (sRPE) scale. The Hooper Index questionnaire was used to monitor wellness. All 18 weeks of data collected, training and competition periods were monitored by being divided into weeks. The Freidman Test was used to examine the weekly differences between the variables. The Generalized Estimating Equations (GEE) approach was used to examine the effect of other variables on neuromuscular status and wellness.