Elit düzey judocularda spesifik judo testi ile oluşturulan yorgunluğun asimetri üzerine etkisi
The effect of fatigue induced by the special judo fitness test on asymmetry in elite judokas
  1. Tez No: 1014696
  2. Yazar: YAĞMUR NAZ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Special Judo Fitness Testi (SJFT) ile oluşturulan akut yorgunluğun elit judocularda nöromüsküler performans ve taraflar arası asimetri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmaya 23 elit erkek judo sporcusu katılmış, SJFT öncesi ve sonrası alt ekstremite (CMJ, DJ) ve üst ekstremite (push-up, ISO-I/ASH) performansları değerlendirilmiştir. Bulgular, akut yorgunluğun özellikle alt ekstremite patlayıcı kuvvet performansı üzerinde belirgin olumsuz etkiler oluşturduğunu göstermiştir. CMJ testinde flight time, sıçrama yüksekliği ve vücut ağırlığına normalize edilmiş pik güç değerlerinde anlamlı düşüşler saptanmış (p < .001; r ≈ 0.81–0.82), DJ testinde ise temas süresi artarken RSI değerleri anlamlı olarak azalmıştır (p < .05). Bu bulgular, yorgunluk altında gerilme- kısalma döngüsü (SSC) mekanizmasının etkinliğinin azaldığını ortaya koymaktadır. Üst ekstremite performansına ilişkin bulgular, maksimal kuvvet çıktılarının büyük ölçüde korunduğunu (p > .05), ancak kuvvet dağılımı ve asimetri parametrelerinde kısmi bozulmalar olduğunu göstermiştir. Push-up testinde toplam kuvvet üretimi değişmezken, sağ-sol kuvvet dağılımında farklılaşmalar ve asimetride artış eğilimi gözlenmiş, ancak bu değişimler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. ISO-I (ASH) testinde ise hem maksimal kuvvet hem de kuvvet gelişim hızı (RFD) parametrelerinde ve bunlara ait asimetri değerlerinde anlamlı değişiklikler saptanmamıştır (p > .05). Ayrıca bu parametreler ile SJFT indeksi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Asimetri ile performans arasındaki ilişkiler incelendiğinde, yorgunluk öncesinde bazı kuvvet asimetrileri ile SJFT performansı arasında orta düzeyde ve anlamlı ilişkiler belirlenmiş (rₛ = 0.526–0.592, p < .01), ancak yorgunluk sonrası bu ilişkilerin ortadan kalktığı görülmüştür. Bu durum, akut yorgunluğun nöromüsküler kontrolü bozarak performans belirleyicilerini daha değişken ve öngörülemez hale getirdiğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, SJFT ile oluşturulan akut yorgunluk özellikle alt ekstremite patlayıcı kuvvet ve güç üretimini azaltmakta, buna karşın maksimal kuvvetten ziyade kuvvetin uygulanma biçimi, zamanlaması ve koordinatif kontrol üzerinde etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of acute fatigue induced by the Special Judo Fitness Test (SJFT) on neuromuscular performance and inter-limb asymmetry in elite judokas. A total of 23 elite male judo athletes participated in the study, and both lower extremity (countermovement jump [CMJ], drop jump [DJ]) and upper extremity (push-up, ISO-I/ASH) performances were assessed before and after the SJFT.The findings indicated that acute fatigue had a pronounced negative effect, particularly on lower extremity explosive performance. Significant reductions were observed in CMJ flight time, jump height, and body mass–normalized peak power (p < .001; r ≈ 0.81–0.82). In the DJ test, contact time increased while reactive strength index (RSI) values significantly decreased (p < .05). These results suggest that the efficiency of the stretch–shortening cycle (SSC) mechanism is compromised under fatigue conditions.With regard to upper extremity performance, the results demonstrated that maximal force output was largely preserved (p > .05); however, partial alterations were observed in force distribution and asymmetry parameters. Although total force production in the push-up test remained unchanged, variations in right–left force distribution and a tendency toward increased asymmetry were noted, albeit not statistically significant. Similarly, no significant changes were detected in maximal force, rate of force development (RFD), or their associated asymmetry values in the ISO-I (ASH) test (p > .05). Furthermore, no significant relationships were found between these parameters and the SJFT index.When examining the relationships between asymmetry and performance, moderate and significant correlations were identified between certain force asymmetries and SJFT performance prior to fatigue (rₛ = 0.526–0.592, p < .01). However, these relationships disappeared following fatigue. This finding suggests that acute fatigue disrupts neuromuscular control, rendering performance determinants more variable and less predictable.In conclusion, acute fatigue induced by the SJFT significantly reduces lower extremity explosive strength and power production. Rather than affecting maximal force capacity, fatigue appears to influence the manner, timing, and coordination of force application.