Direnç antrenmanı seansında setler arasında uygulanan proprioseptif nöromüsküler fasilitasyon (PNF) germe protokolünün tekrar sayısı ve laktat yanıtları üzerine akut etkileri
The acute effects of proprioceptive neuromuscular facilitation (PNF) stretching protocols applied between sets during resistance training on repetition number and lactate responses
- Tez No: 967215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, setler arasında uygulanan farklı Proprioseptif Nöromüsküler Fasilitasyon (PNF) germe protokollerinin, direnç antrenmanı sırasında tekrar sayısı, toplam yük, kan laktat düzeyleri üzerindeki akut etkileri incelenmiştir. Araştırma, deneysel bir çalışma olup, antrenman geçmişi 3 yıl ve üzerinde olan, yaş ortalaması 20,83±1,03 yıl, boy uzunluğu 1,79±0,04 m, vücut ağırlığı 73,50±5,60 kg ve VKİ 22,99±1,67 kg/m² olan 12 antrenmanlı erkek katılımcı ile yürütülmüştür. Çalışmada randomize crossover desen kullanılmış ve her katılımcı dört farklı set arası protokolünü Kombine (KOM), HoldRelax (HR), Pasif Dinlenme (PASDİN) ve Contract-Relax (CR) uygulamasını deneyimlemiştir. Egzersiz protokolü olarak Butterfly ve Lat Pulldown egzersizleri seçilmiş, her protokol üç set üzerinden yaptırılmış, her sette katılımcılar kas yorgunluğuna ulaşana kadar maksimum tekrar yapmışlardır. Bulgulara göre, Butterfly egzersizinde en yüksek tekrar sayısı ve toplam yük değerleri CR ve KOM protokollerinde elde edilirken, PASDİN protokolü en düşük değerleri göstermiştir. Lat Pulldown egzersizinde de benzer bir eğilim gözlenmiş, CR protokolü en yüksek tekrar sayısı ve toplam yük değerlerini sağlamıştır. HR protokolü ise genellikle daha düşük tekrar sayısı ve yük değerleri ile öne çıkmıştır. Kan laktat düzeylerinde, CR protokolünde izometrik kasılma süresinin uzun olması nedeniyle daha yüksek değerler ölçülürken, KOM protokolünde daha düşük laktat düzeyleri kaydedilmiştir. PASDİN protokolü ise laktat uzaklaştırma sürecinde en yavaş tepkiyi göstermiştir. Bu bulgular, PNF protokollerinin uygulama süreleri ve kas kasılma şiddetlerinin kas içi kan akışı ve oksijenlenme üzerinde önemli etkiler yaratarak anaerobik metabolizma ve laktat birikimini değiştirdiğini göstermektedir. Algılanan zorluk derecesi açısından, KOM ve HR protokollerinde daha yüksek algılanan zorluk değerleri (AZD) raporlanırken, PASRDİN ve CR protokolleri daha düşük AZD değerleri göstermiştir. Bu durum, kas kontraksiyon yoğunluğu ve protokolün metabolik yüklenme etkisi ile ilişkilendirilebilir. Sonuç olarak, set arası PNF uygulamalarının direnç antrenmanı performansı ve metabolik yanıtlar üzerinde anlamlı etkiler yarattığı belirlenmiştir. CR ve KOM protokollerinin tekrar sayısı ve toplam yük açısından avantaj sağladığı, ancak CR protokolünde laktat birikiminin daha fazla olduğu görülmüştür. Bu nedenle antrenörlerin ve sporcuların PNF uygulamalarını seçerken hem performans çıktıları hem de toparlanma süreci açısından dikkatli planlama yapmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the acute effects of different proprioceptive neuromuscular facilitation (PNF) stretching protocols applied between sets on repetition number, total load, and blood lactate levels during resistance training were investigated. This experimental study was conducted with 12 trained male participants who had at least 3 years of resistance training experience (mean age: 20.83±1.03 years; height: 1.79±0.04 m; body weight: 73.50±5.60 kg; BMI: 22.99±1.67 kg/m²). A randomized crossover design was employed, and each participant experienced four different inter-set protocols: Combined (COM), Hold-Relax (HR), Passive Rest (PASREST), and Contract-Relax (CR). Butterfly and Lat Pulldown exercises were selected as the exercise protocols, and each protocol was performed for three sets to volitional fatigue with maximum repetitions. According to the findings, in the Butterfly exercise, the highest repetition numbers and total load values were observed in the CR and COM protocols, while the PASREST protocol showed the lowest values. A similar trend was observed in the Lat Pulldown exercise, with the CR protocol again producing the highest repetition numbers and total load values. The HR protocol generally resulted in lower repetition numbers and total load values. Regarding blood lactate levels, higher values were measured in the CR protocol due to the longer duration of isometric contractions, whereas the COM protocol had lower lactate levels. The PASREST protocol demonstrated the slowest response in lactate clearance. These findings suggest that the duration of PNF protocols and the intensity of muscle contractions can significantly affect intramuscular blood flow and oxygenation, thereby altering anaerobic metabolism and lactate accumulation. In terms of perceived exertion (RPE), higher RPE values were reported in the COM and HR protocols, while the PASREST and CR protocols showed lower RPE values. This may be related to the contraction intensity and the metabolic load induced by each protocol. The CR and COM protocols provided advantages in terms of repetition number and total load, although the CR protocol resulted in higher lactate accumulation. Therefore, it is recommended that coaches and athletes carefully plan the selection of PNF applications considering both performance outcomes and recovery processes.