Leveraging the vernacular architecture of old Sana'a as a strategy to mitigate climate change
Eski Sana'a'nin yerel mimarisinden yararlanarak iklim değişikliğini azaltma stratejisi geliştirme
  1. Tez No: 1003228
  2. Yazar: ALI HASAN QAIS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KARADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde iklim değişikliği dünyanın karşı karşıya olduğu büyük bir zorluktur ve gelişmekte olan ülkeler, bununla mücadele etmenin, uyum sağlamanın ve etkilerini azaltmanın zor olması nedeniyle bundan en çok etkilenen ülkelerdir. Bu, sürdürülebilirliği ve dayanıklılığı önceliklendiren yeni stratejiler gerektirmektedir. Bu bağlamda, yüzyıllardır süregelen deneyimle şekillenen yöresel mimari, yerel çevreye uyum sağlamayı hedefleyen sürdürülebilir inşaat ve işletme uygulamalarına yönelik çözümler sunmaktadır. Kentsel planlama ve mimarisiyle Eski Sana'a, kaynak yönetimi ve yerel koşullara yanıt verme konusunda yenilikçi çözümler sunarak, dünya çapında yerel mimarinin en önemli sürdürülebilir modellerinden birini temsil etmektedir. Bu çalışma, mimari ve kentsel uygulamalarımızda sürdürülebilir bir yaklaşımla iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve bunlara uyum sağlamak için kullanılabilecek ilkeleri ortaya koymayı amaçlayarak Yemen'de Eski Sana'daki yerel mimari stratejilerini incelemektedir. Araştırma, literatür taraması ve Eski Sana'nın yerel bağlamını inceleyerek Eski Sana mimarisine yönelik sürdürülebilir yaklaşımların incelenmesini içeren nitel bir metodolojiye dayanmaktadır. Bulgular, Eski Sana'daki yerel mimarinin çevreye uyumu, yüksek enerji verimliliği ve çeşitli ekonomik, sosyal ve çevresel unsurlarda sürdürülebilirliği sağlamadaki rolünü ortaya koymuştur. Bu çalışma ile geleneksel mimari prensiplerinin öğrenilebilecek dersler sunduğu, özellikle benzer iklim zorluklarıyla karşı karşıya olan bölgelerde çağdaş mimariye uygulanabilecek nitelikte olduğu görülmüştür. Sonuç olarak bu tez, geleneksel mimari stratejilerinin çağdaş mimariye entegre edilmesi için mimarlık eğitimi veren üniversitelerden başlayarak, displinler arası, sürdürülebilir hükümet politikaları ve uygulamaları geliştiren paydaşları içermesi gerektiği görülmüştür. Çalışmada, yerel mimariden öğrenilen stratejilerin yalnızca iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasına değil, aynı zamanda küreselleşme karşısında yerel kimlik ve kültürün korunmasına da katkı sağladığı vurgulanarak benzer çalışmalara örnek olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the current era, climate change represents a major challenge facing the world, with developing countries being most affected by it due to the difficulty of confronting, adapting to, and mitigating its impacts. This requires new strategies that prioritize sustainability and resilience. In this context, vernacular architecture, shaped over centuries of experience, offers solutions for sustainable construction and operational practices, all aimed at adapting to the local environment. Old Sana'a, with its unique urban planning and architecture, represents one of the most important sustainable models of vernacular architecture worldwide, providing innovative solutions for resource management and responding to local conditions. This study examines the vernacular architectural strategies in Old Sana'a with the aim of revealing principles that can be utilized to mitigate and adapt to the effects of climate change through a sustainable approach to our architectural and urban practices. The research is based on a qualitative methodology that includes a literature review and a case study (Old Sana'a) by exploring the sustainable approach to architecture in Old Sana'a through examining the local context of the city. The findings reveal the role of vernacular architecture in Old Sana'a in adapting to the surrounding environment, achieving high energy efficiency, and achieving sustainability across its various economic, social, and environmental pillars. The traditional principles of this unique architecture offer lessons that can be learned and are largely applicable to our contemporary architecture, especially in regions facing similar climate challenges. The thesis concludes by calling on stakeholders to integrate traditional architectural strategies into contemporary architecture, starting with universities that teach architecture and developing sustainable government policies and practices. The study emphasizes that strategies learned from vernacular architecture not only contribute to mitigating the effects of climate change but also preserve local identity and culture in the face of globalization.