Earthquake damage assessment and determination of assistance needs via social media channels
Sosyal medya kanalları üzerinden deprem hasarının değerlendirilmesi ve yardım ihtiyaçlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 1003232
  2. Yazar: DİLARA HALAVURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY TANER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Ekşi Sözlük sosyal medya verilerini kullanarak otomatik deprem hasar değerlendirmesi için uçtan uca bir sistem geliştirmektedir. Sistem; platformlar arası acil durum raporlama uygulaması, altı büyük Türkiye depreminden 24.900 girdi toplayan veri hattı ve Türkçe metin normalleştirme modülünden oluşmaktadır. Çok aşamalı etiketleme şeması, cümleleri hasar, yardım ihtiyacı ve bilgi içeriği açısından sınıflandırmakta; ikinci aşamada ise hasar şiddeti belirlenmektedir. Dört adet ince ayarlı BERT sınıflandırıcısı, bu görevlerde sırasıyla %97,52, %95,15, %95,20 ve %90,42 doğruluk elde ederek TF-IDF ve sıfır atışlı büyük dil modeli yaklaşımlarını geride bırakmıştır. Modeller konteynerleştirilmiş AWS Lambda hizmeti olarak dağıtılmış olup sosyal medyanın afet müdahalesinde eyleme dönüştürülebilir bilgi sağlayabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis develops an end-to-end system for automated earthquake damage assessment using social media data from EksiSozluk. The system includes a cross-platform emer- gency reporting application, a data collection pipeline that gathered 24,900 entries from six major Turkish earthquakes, and a preprocessing module for Turkish text normaliza- tion. A multi-stage annotation scheme labels sentences for damage, assistance needs, and information content, with a secondary stage for severity classification. Four fine-tuned BERT classifiers achieved accuracies of 97.52%, 95.15%, 95.20%, and 90.42% for these respective tasks, outperforming TF-IDF and zero-shot LLM baselines. The models were deployed as a containerized AWS Lambda service, demonstrating that social media can provide actionable intelligence for disaster response.