Mevcut betonarme bir yapının deprem performansının artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi ile belirlenmesi ve güçlendirilmesi
Seismic performance determination and strengthening of an existing reinforced concrete building by incremental equivalent earthquake load method
- Tez No: 307083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NECMETTİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yapıların deprem performanslarının değerlendirilmesi için doğrusal ve doğrusal olmayan hesap yöntemleri kullanılmaktadır. Doğrusal olmayan teoriyi esas alan hesap yöntemlerinden yararlanarak, yapı sistemlerinin yerdeğiştirme ve şekildeğiştirmeye bağlı deprem performansları daha gerçekçi olarak belirlenebilmektedir. Bu çalışmada Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007 Bölüm 7'de belirtilen doğrusal olmayan analiz yöntemlerinden biri olan Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ile İtme analizi kullanılarak mevcut betonarme bir okul binasının performansının değerlendirilmesi ele alınmıştır.Tezin birinci bölümünde konu ile ilgili bilgiler açıklanmış ve çalışmanın içeriği ile ilgili kısaca bilgi verilmiştir.İkinci bölümde Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007 Bölüm 7'de detaylı bir şekilde açıklanmış olan yapıların performansa dayalı tasarımı ve değerlendirilmesi hakkında bilgi verilmektedir. Bu bölümde, 2007 Türk Deprem Yönetmeliği'nde tanımlanan kesit hasar düzeyleri, performans seviyeleri ve çoklu performans hedefleri tez konusu doğrultusunda özetlenmiştir. Ek olarak bu çalışmada kullanılan, doğrusal olmayan analiz yöntemlerinden artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi açıklanmıştır.Üçüncü bölümde mevcut bir okul binasının yapısal olarak incelenmesi ile, artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi ile performans değerlendirilmesine sayısal bir örnek oluşturulmuştur. Analiz sonucunda, yapının kapasitesi doğrultusunda deprem talep etkileri altında öngörülen performans hedeflerini sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmiştir. Bu sayısal örnek ile teorisi anlatılan performansa dayalı tasarımın uygulanması doğrusal olmayan analiz yöntemi kullanılarak kapsamlı bir şekilde gösterilmiştir.Dördüncü bölümde performans hedeflerini sağlayamayan mevcut yapının, betonarme perde ekleme ve mantolama uygulamarıyla güçlendirilmesi, gerekli performans hedeflerine aynı analiz yöntemi kullanılarak ulaştırılması anlatılmıştır. Performans hedeflerine ulaşan yapının güçlendirme öncesi ve sonrası için taban kesme kuuveti ve periyot mertebelerinde karşılaştırma yapılmıştır.Beşinci bölüm bu çalışmada varılan sonuçları kapsamaktadır. Çalışmanın başlıca özellikleri, sayısal sonuçlarının değerlendirilmesi belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The seismic performance of structures may be evaluated by means of either linear or nonlinear methods. The overall structural behaviour as well as deformation and displacement based performance evaluation of structural systems under earthquake effects can be reliably assessed through the use of nonlinear methods. In this study an existent school building is evaluated for seismic performance by using the Incremental Equivalent Earthquake Load Method stated in the Section 7 of the Turkish Earthquake Code 2007.In the first section of this thesis the information about the subject is given and the content of this study is mentioned briefly.The second chapter gives general information about performance based design and assessment of structures which are stated in Section 7 of the Turkish Earthquake Code 2007 in detail. The section damage limits, building performance levels and multiple performance objectives, which are stated and explained in the 2007 Turkish Earthquake Code, are summarized according to the subject of the thesis. Later, incremental equivalent earthquake load method which is also utilized for the numerical study, explained in this chapter.In third section, a numerical example for seismic performance evaluation by the incremental equivalent earthquake load method is formed by examining of an existing school building structurally. At the end of the analysis, it is checked whether the structure is able to have its projected performance targets under required seismic effects according to its capacity. Design based on seismic performance of which the theory is explained, is applied by nonlinear analysis method by this numerical example completely.In fourth section, the strengthening applications, that are adding RC walls and increasing the area of the column sections, that are used for the existent building, which cannot reach its necessary seismic performance targets, are explained for the scope of strengthened building reaching its performance targets by using the same analysis method. The structure that have reached its performance targets is compared based upon its measures of base reactions and periods before and after strengthening.The fifth section contains the results of the study. The basic features of the study, the evaluation of the numerical results are stated in this section.