Ratlarda deneysel pulpitis modelinde dekspantenolün antienflamatuvar etkilerinin araştırılması
Investigation of the anti-inflammatory effects of dexpanthenol in an experimental pulpitis model in rats
- Tez No: 1003238
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERGİZ BOLAT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Lipopolisakkarit (LPS) ile indüklenen rat pulpitis modelinde dekspantenol (DEX)'in enflamasyon parametreleri üzerindeki olası etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Wistar albino ratlar (N=54) rastgele üç gruba ayrılmıştır (Grup 1: negatif kontrol, Grup 2: pozitif kontrol, Grup 3: DEX). Deneysel pulpitis, pozitif kontrol ve DEX gruplarında alt kesici dişlerin pulpa odalarına LPS uygulanarak oluşturulmuştur. Grup 3'teki hayvanlara ek olarak intraperitoneal yolla tek doz DEX (500 mg/kg) verilmiştir. Ratlar LPS uygulamasından sonraki 6. , 12. ve 24. saatlerde sakrifiye edilmiştir. Pulpa dokuları hematoksilen-eozin boyası ile histopatolojik olarak değerlendirilmiş, Tümör Nekroz Faktörü-α (TNF-α), Kaspaz-3 ve İnterlökin-10 (IL-10) biyomarkerlarının immünohistokimyasal ekspresyonları incelenmiştir. Veriler tek yönlü ANOVA ve post hoc Tukey testi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Histopatolojik değerlendirmelerde, tüm zaman aralıklarında DEX grubunda nötrofil infiltrasyonunun daha düşük düzeyde, hiperemi ve ödemin daha hafif şiddette olduğu gözlemlenmiştir. İmmünohistokimyasal değerlendirmelerde ise zamanla artış gösteren Kaspaz-3 ekspresyonu, Grup 2'de belirgin şekilde yükselmiş; ancak DEX uygulaması bu artışı anlamlı düzeyde baskılamıştır (p < 0,001). IL-10 ekspresyonu Grup 1 ve Grup 3'te zamanla artış gösterirken, Grup 2'de inflamasyonun şiddetine paralel olarak azalma eğilimi sergilemiştir (p < 0,001). DEX uygulaması, tüm zaman aralıklarında IL-10 düzeylerini artırarak inflamatuar yanıtın baskılanmasına katkıda bulunmuştur. Proinflamatuar TNF-α ekspresyonu Grup 2'de belirgin şekilde artarken, DEX uygulaması TNF-α seviyelerini tüm zaman aralıklarında anlamlı biçimde azaltmıştır (p < 0,001). Sonuç: Tüm bulgular bir arada değerlendirildiğinde, sistemik uygulanan DEX'in akut pulpa inflamasyonunda hem proinflamatuar yanıtı baskılayan hem de antiinflamatuar mekanizmaları güçlendiren etkili bir modülatör ajan olarak rol oynadığı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the potential effects of dexpanthenol (DEX) on inflammation parameters in a rat pulpitis model induced by Lipopolysaccharide (LPS). Materials and Methods: Wistar albino rats (N=54) were randomly divided into three groups (Group 1: Negative control, Group 2: Positive control, Group 3: DEX). Experimental pulpitis was induced in the positive control and DEX groups by applying LPS to the pulp chambers of the lower incisors. Animals in Group 3 additionally received a single dose of DEX (500 mg/kg) intraperitoneally. Rats were sacrificed at 6, 12, and 24 hours after LPS administration. Pulp tissues were histopathologically evaluated using hematoxylin-eosin staining, and the immunohistochemical expression of Tumor Necrosis Factor-α (TNF-α), Caspase-3, and Interleukin-10 (IL-10) biomarkers was examined. Data were analyzed using one-way ANOVA and post hoc Tukey test. Results: In histopathological evaluations, lower levels of neutrophil infiltration and milder hyperemia and edema were observed in the DEX group throughout all time intervals. In immunohistochemical evaluations, Caspase-3 expression, which increased over time, was significantly elevated in Group 2; however, DEX administration significantly suppressed this increase (p < 0.001). IL-10 expression increased over time in Groups 1 and 3, while it showed a decreasing trend in Group 2, parallel to the severity of inflammation (p < 0.001). DEX administration contributed to the suppression of the inflammatory response by increasing IL-10 levels at all time points. Proinflammatory TNF-α expression increased significantly in Group 2, while DEX administration significantly reduced TNF-α levels at all time points (p < 0.001). Conclusion: When all findings are evaluated together, it has been demonstrated that systemically administered DEX acts as an effective modulatory agent in acute pulp inflammation, both suppressing the proinflammatory response and enhancing antiinflammatory mechanisms.